Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buja ziua. Am și eu o întrebare. Mi am depus dosarul pentru șomaj și am înțeles ca dacă îmi găsesc de munca cu contract pe perioada nedeterminata mai primesc 30 la suta din valoarea șomajului. Vreau sa va întreb conform legi trebuie sa merg în fiecare luna sa duc adeverință sau o pot trimite pe mail pentru ca menționez ca o sa am foarte multe delegații în străinătate. Mulțumesc
Persoanele cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizația de șomaj, potrivit legii, și care se angajează cu normă întreagă, conform prevederilor legale în vigoare, și, ca urmare a angajării, le încetează plata indemnizației de șomaj, beneficiază, din momentul angajării până la sfârșitul perioadei pentru care erau îndreptățite să primească indemnizația de șomaj, de o sumă lunară, acordată din bugetul asigurărilor pentru șomaj, reprezentând 30% din cuantumul indemnizației de șomaj, stabilită și, după caz, reactualizată conform legii.

Beneficiarul drepturilor prevăzute la art. 72 din legea 76/2002 va depune lunar, până la data de 15 a fiecărei luni pentru luna expirată, la agenția pentru ocuparea forței de muncă județeana sau a municipiului București unde se afla în evidenta dovada emisă de angajator din care să reiasă că a fost încadrat în muncă.

Documentul se poate depune personal, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, fax sau e-mail.
Va mulțumesc