Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Informație cu privire la securitatea cibernetica
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Informație cu privire la securitatea cibernetica

Daca am primit in abonament un telefon clonat de către salariatele de la magazinul Orange exista lege prin care sa fie sancționate? Menționez ca un hacker care îmi este ruda apropiata ma hartuiește atât pe calculator cat si pe telefon.
Nu se intelege ce spuneti. Ce e aia "telefon clonat"? Marfa contrafacuta? Doar salariatele nu au fabrica proprie de marfuri contrafacute...
Mi-a clonat numărul de telefon prin cartela SIM. Așa l-am primit in abonament insa salariatele se prefac ca nu stiu nimic. Ce-a care mi-a întocmit contractul de abonament a fost demisa, cred in urma reclamației mele, insa telefonul nu mi la schimbat. Discutând cu salariata care a inlocuit-o aceasta mi-a spus ca așa este setat telefonul si nu mai am ce face. Eu sunt restricționata sa nu pot modifica unele setări. Cel care are acces la telefonul meu este hacker si îmi este var de gradul întâi. El nu a mai fost la mine din 2008. Dar in schimb are acces la calculator si la telefon chiar daca nu are acces fizic la ele. Ca sa cloneze numărul de telefon trebuia sa aibe acces la el cel puțin odată. Dar a corupt salariata care mi-a întocmit contactul. Menționez ca atunci când am primit telefonul ea a lucrat mult timp pe el si nu mi l-a dat des am insistat. Ea mi-a spus ca trebuie setat. Desi m-am plâns ei si l-a Orange București nu mi se da alt telefon. Stiu ca varul meu este "autorul" fiindcă atunci când m-am plâns la Orange București prin email si i-am trecut numele in mesaj, mi-a criptat emailul si nici nu a fost trimis. Am doua emailuri criptate si netrimise macar ca se afla criprate in dosarul " trimise".
Daca nu ați auzit de clonare puteți citi online despre clonarea numărului de telefon.

Astalus Ana a scris:

Daca am primit in abonament un telefon clonat de către salariatele de la magazinul Orange exista lege prin care sa fie sancționate? Menționez ca un hacker care îmi este ruda apropiata ma hartuiește atât pe calculator cat si pe telefon.

Mi-a clonat numărul de telefon prin cartela SIM. Așa l-am primit in abonament insa salariatele se prefac ca nu stiu nimic. Ce-a care mi-a întocmit contractul de abonament a fost demisa, cred in urma reclamației mele, insa telefonul nu mi la schimbat. Discutând cu salariata care a inlocuit-o aceasta mi-a spus ca așa este setat telefonul si nu mai am ce face. Eu sunt restricționata sa nu pot modifica unele setări. Cel care are acces la telefonul meu este hacker si îmi este var de gradul întâi. El nu a mai fost la mine din 2008. Dar in schimb are acces la calculator si la telefon chiar daca nu are acces fizic la ele. Ca sa cloneze numărul de telefon trebuia sa aibe acces la el cel puțin odată. Dar a corupt salariata care mi-a întocmit contactul. Menționez ca atunci când am primit telefonul ea a lucrat mult timp pe el si nu mi l-a dat des am insistat. Ea mi-a spus ca trebuie setat. Desi m-am plâns ei si l-a Orange București nu mi se da alt telefon. Stiu ca varul meu este "autorul" fiindcă atunci când m-am plâns la Orange București prin email si i-am trecut numele in mesaj, mi-a criptat emailul si nici nu a fost trimis. Am doua emailuri criptate si netrimise macar ca se afla criprate in dosarul " trimise".
Daca nu ați auzit de clonare puteți citi online despre clonarea numărului de telefon.

Astalus Ana a scris:

Daca am primit in abonament un telefon clonat de către salariatele de la magazinul Orange exista lege prin care sa fie sancționate? Menționez ca un hacker care îmi este ruda apropiata ma hartuiește atât pe calculator cat si pe telefon.

SIM clonat, telefon clonat, nu-i acelasi lucru.