avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie

BUNA ZIUA.AM SI EU O POBLEMA LA CARE NU GASESC UN RASPUNS CONCRET.TATAL MEU A DONAT PARTEA LUI INTREAGA DE TEREN UNUI VERISOR,ASADAR EL STA IN CURTE CU NOI.ACTUL ESTE FACUT IN 1995 MARTIE,IAR IN MAI 1995 TATAL MEU A MURIT.CEEA CE A DONAT EL ESTE MOSTENIRE DE LA BUNICUL.VREAU SA STIU DACA EL AVEA DREPTUL SA DONEZE TERENUL AVAND SOTIE SI 2 COPII!!SEMNATURA LUI MAMA NU APARE PE ACT.EL INTRE TIMP SI-A FACUT CASA PE ACEL TEREN.NU APARE IN CARTEA FUNCIARA CA FIIND CASA ACOLO.NU STIU DACA ARE AUTORIZARIE....PRIMARUL DIN COMUNA A ZIS CA NU ESTE O PROBLEMA PENTRU EI CACI LEGEA 50 IL APARA.AS VREA SA L SCOT DIN CURTE.POT?ESTE VREO LEGE?SE POATE DUPA APROAPE 15 ANI?CE POT SA FAC...NICI NU POT SA INTRU IN CURTE...AU DUS CAINI:D ACOLO SI SUSTIN CA ESTE CURTEA LOR...DESI AVEM SI NOI CASA ACOLO!!!
Cel mai recent răspuns: Vasile Alexandru , Avocat 08:36, 14 Decembrie 2009
@nicole852107, va rog sa nu folositi scrierea cu majuscule, intrucat contravine regulamentului .Va multumesc.

Referitor la speta, spuneti-ne, ati dezbatut succesiunea dupa decesul tatalui? conform legii tatal putea dispune de bunurile pe care le detinea in proprietate si ca atare putea incheia si acte de donatie. Mostenitorii rezervatari insa au posibilitatea ca odata cu dezbaterea succesiunii sa ceara reductiunea liberalitatilor excesive, atunci cand depasesc dreptul la rezerva al persoanelor indreptatite( copii, sot supravietuitor) . Donatia reprezinta un act cu titlu gratuit, o liberalitate deci.In privinta actelor cu titlu oneros ( vanzarea ) nu prea mai era posibil.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Decembrie 2009
ContSters47264, utilizator
buna seara!
daca aceasta donatie facuta de catre tatal dvs incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari (copii+mama0 atunci, aveati posib ca in tremen de 3 ani de la data decesului defunctului sa solicitati reductiunea lieberalitatilor excesive.semnatura mamei dvs nu era necesara tatal dvs dona un bun propriu!
buna seara!m-am cosultat cu un avocat si respectivul a zis sa-l dam in judecata pentru reductiune si atunci sa facem si mostenirea dupa tata.cum este mai bine?sa facem succesiunea dupa tata la notar?si atunci i chemam si pe nepotii tatalui?se poate la notar?avocatul a zis ca in instanta se face reductiunea.noi vrem inapoi o parte macar din ceea ce a donat tata.se poate?....au trecut 15 ani.m-as bucura enorm sa aud un raspuns afirmativ.va multumesc
Daca dvs. si nepotii tatalui nu va puteti intelege de comun acord, nu puteti sa mergeti la notar.
Problema intervine in ceea ce priveste prescriptia actiunii in reductiune, care, fiind o actiune personala si patrimoniala, este prescriptibila in termenul general de prescriptie de 3 ani, care curge de la data deschiderii mostenirii ( data decesului ). Numai in mod exceptional, in cazul in care titularul dreptului la actiune nu a avut cunostinta, din momtive ce nu-i sunt imputabile, de existenta liberalitatii ( donatiei) prin care i s-a lezat rezerva, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand a luat cunostinta sau trebuia sa ia la cunostinta de existenta liberalitatii.

Cel mai bine discutati cu avocatul sa vedeti impreuna daca puteti invoca repunerea in termenul de prescriptie.
Buna ziua!asa mi-a zis si avocatul,mostenirea nu am facut-o inca,urmeaza sa o facem.de actul de donatie a aflat mama dupa ce a murit el .nu stia exact ce si cit a donat.

Alte discuții în legătură

Contractul de donatie poate fi atacat? degetel2013 degetel2013 In 1994 a murit mama, iar in certificatul de mostenire din 1996 tatal meu mosteneste intreaga masa succesorala; eu si sora mea suntem straini de succesiune ... (vezi toată discuția)
Donatie proprietate Monyduma Monyduma Buna ziua.As dori sa va intreb daca se poate ceva, socrii mei au donat casa fiului lor acum 5 ani.Socrul a decedat acum 4 luni, numai ca acum fetele lor , ca ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare cristina cioploiu cristina cioploiu Buna ziua, Am incheiat un contract de vanzare-cumparare casa cu bunica mea(casa bunicii), acest act poate fi contestat in istanta de catre fiicele sau ... (vezi toată discuția)