Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am dreptul la o recalculare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am dreptul la o recalculare

Am iesit la pensie in 2019 am 42 ani efectiv de contributie +3ani si 9luni rezultati din grupa 2 de munca. am dreptul la o recalculare?
Daca nu aveti modificari in structura de stagiu de cotizare, nu aveti dreptul le recalculare.
Se spune ca cei ce au beneficiat de grupa au dreptul la recalculare si ma intreb daca si eu beneficiez de acest drept avind in vedere data iesiri la pensie
Daca vorbiti de recalculrea pe legea 221/2018, atunci raspunsul este, nu.
La ce fel de pensie v-ati deschis drepturile in 2019, si in ce zi si luna ?
Partial anticipata 01/01/2019
Se va recalcula odata cu trecerea la limita de varsta la implinirea varstei de 64 ani.