avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am dreptul la o recalculare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am dreptul la o recalculare

Am iesit la pensie in 2019 am 42 ani efectiv de contributie +3ani si 9luni rezultati din grupa 2 de munca. am dreptul la o recalculare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:53, 24 Februarie 2020
Daca nu aveti modificari in structura de stagiu de cotizare, nu aveti dreptul le recalculare.
Se spune ca cei ce au beneficiat de grupa au dreptul la recalculare si ma intreb daca si eu beneficiez de acest drept avind in vedere data iesiri la pensie
Daca vorbiti de recalculrea pe legea 221/2018, atunci raspunsul este, nu.
La ce fel de pensie v-ati deschis drepturile in 2019, si in ce zi si luna ?
Partial anticipata 01/01/2019
Se va recalcula odata cu trecerea la limita de varsta la implinirea varstei de 64 ani.

Alte discuții în legătură

Am 64 ani si 8 luni m-am pensionat anticipat la 60 de ani , am ... vasilebin vasilebin Am 64 ani si 8 luni m-am pensionat anticipat la 60 de ani , am 4 ani si 6 luni de grupa 2 , conform cu legea 215/2019 se acorda o reducere de 1 an si 4 luni , ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare,grupa 1 enaf enaf Buna seara, Am 58ani si am o vechime de 31,5ani dintre care 9ani grupa 1 de munca. Sunt absolvent de studii univ./5ani si am efectuat un stagiu militar de ... (vezi toată discuția)
Pensionare in 2014 marilena13 marilena13 Sunt nascută la 1 febr.1955. La 1 aprilie 2014 împlinesc 39 de ani de munca neîntrerupţi în condiţii normale. Dacă mă pensionez în 2014 pot beneficia ... (vezi toată discuția)