avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conform noii legi a pensiilor persoanele cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conform noii legi a pensiilor persoanele cu dizabilitate pot cumula pensia cu un salariu?

Bună ziua.
Aș dorii să vă prezint o nelămurire ce o am cu privire la noua legea a pensiilor.
Eu sunt un simplu cetățean, care ar dorii să își îmbunătățească nivelul de trai dacă legea mi-ar permite acest lucruu. Dar eu nu mă pricep la înterpretarea noii legi a pensiilor.
In vechea lege NR. 263/2010 există următorul articol :
“ART. 118
(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru
care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în
gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).”

Conform acestui articol era clar ce categorii pot beneficia de cumul.

În legea nouă acest articol nu mai există, un lucruu foarte bun deoarece prin acest articol s-au creeat imense discriminări (dar acesta este cu totul un alt subiect). Eu doresc să mă ajutați să mă lămuresc cu privire la noua lege a pensiilor care aparent pare a remedia inechitățiile creeate de vechea lege, fiind mai permisivă.
În noua lege a pensiilor NR 127/2019 zice așa:
“ART. 64
(1) În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată de deficienţa funcţională gravă, capacitate de muncă şi
autoservire diminuate;
b) de gradul II, caracterizată de deficienţa funcţională accentuată, capacitate de muncă
diminuată şi capacitate de autoservire păstrată;
c) de gradul III, caracterizată de deficienţa funcţională medie, capacitate de muncă diminuată
şi capacitate de autoservire păstrată.
(2) Pentru orice grad de invaliditate prevăzut la alin. (1), în funcţie de natura afectării
capacităţii de muncă şi tipul raportului de muncă, capacitatea de muncă poate fi considerată păstrată pentru anumite activităţi profesionale.”

Și tot în noua lege mai apare un singur articol în care sunt indicate persoanele care nu pot cumula pensia cu alte venituri și sunt date acolo condițiile în ART.109.

Întrebarea și nelămurirea mea sunt:
Poate o persoană ce beneficiază de pensia minimă garantată( pensia de invaliditate) încadrată în gradul I, să beneficieze de cumulul acelei pensii cu activități dependente, cum sunt cele în postura de angajat?

Din ART.64 alin. 2, înteleg că în funcție de cât de mult este afectată capacitatea de muncă și în funcție de tipul de muncă ce urmează a fi prestat, capacitatea de muncă ar putea fi considerată păstrată dar doar pentru anumite tipuri de ACTIVITĂȚI PROFESIONALE.
Intreb: există vre-un alt act legislativ sau vreo metodologie de aplicare a acestei legi din care as putea întelege exact la ce se referă acest alineat, deoarece nu pot știi care sunt acele ANUMITE activități profesionale?

În speranța că nu am plictisit cu nedumerirea mea aș dorii dacă se poate răspunsuri cât mai obiective.
Cu mulțumiri anticipate, aștept răspunsurile dumneavoastră.

Alte discuții în legătură

Pensia de invaliditate grad 2 silviup silviup Conform noii definiri a gradelor de invaliditate din noua Lege a pensiilor, citez: gradul I, caracterizat de deficiența funcțională gravă, capacitate de ... (vezi toată discuția)
Clarificare schimbare grad de handicap / drept de muncă mariacrisss mariacrisss Bună ziua Va rog frumos sa mi spuneți daca de la 1 sept .se da voie sa lucrezi indiferent de gr de invaliditate as vrea sa va întreb dacă se poate trece ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial-administrator srl liana istrate liana istrate Buna dimineata. Calitatea de pensionar anticipat partial este compatibila cu cea de administrator SRL ? Multumesc. (vezi toată discuția)