Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declaratia 230/2020
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declaratia 230/2020

Buna ziua!
Inteleg ca s-a modificat procentul si se poate consimti pentru 2 sau 3,5%?
Oare este posibil sa compeletezi 2 Declaratii 230, una pentru 1,5% si alt pentru 2 %, pentru 2 entitati nonprofit diferite???
Multumesc
Nu.
da, se poate completa o declaratie cu 2% pentru impozit aferent veniturilor din ianuarie-martie 2019 si sa aiba un anumit oNG destinatar, si o declaratie de directioant 3.5%din impozitul pe venit aferent lunilor aprilie =decembrie 2019 si care sa aiba alt destinatar. sau chiar mai multi, Noile formulare permit asta..... A se vedea instructiunile de completare ale formularelor 230 in versiunile succesive aprobate prin Ordinele ANAF 50.2019, 147/2020 si 614/2020. toate trei utilizabile anul acesta pentru directionat procente din impozitul pe venit aferent anului 2019
Buna ziua!

Se pot completa 2 declaratii 230 pentru acelasi ONG pe anul 2019? Pe perioada 1 ianuarie - 31 martie 2% si din 1 aprilie 3.5%? Pentru a beneficia de 3.5% trebuie sa fii inscris in Registrul Entitatilor/Unitatilor de Cult ANAF? Se mai pot face inscrieri?

Multumesc!