Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara ptr navigatori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara ptr navigatori

Intrebarea mea se refera la claculul platii pensiei alimentare, ptr un navigator, daca se ia in calcul si diurna din contracte. Pensia se refera la 2 copii, 15 ani si 23 ani - student. Multumesc.
Teoretic se spune că diurna nu este luată în calcul, deoarece are destinație specială. Aveți hotărâre judecătorească definitivă`? Dacă da, ce scrie în decizia înstanței`?
In decizia judecatoreasca scrie clar doar 1/3 din veniturile net obtinute, dar nu mai putin de 1/3 din salariul net minim pe economie.

gi-jane2, moderator
in afara de diurna mai exista si alt venit ? adica se plateste un salariu si o diurna sau Diurna e singurul venit ? Daca da, se plateste raportat la acea diurna, nu raportat la salariul minim pe ec in conditiile in care se poate incasa 5000 de euro pe luna ca " diurna "

penstru a raspunde unui mesaj, apasati pe " raspunde", nu pe "citeaza".
gi-jane2, moderator
multumesc de raspuns. exista doar o diurna si numai pe perioada ambarcarii. nu am alte venituri ori alt salariu, rezultat din urma voiajelor.
ok, ala e venitul dvs si la el se raporteaza.