Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... perimarea cererii de recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

perimarea cererii de recurs

Buna ziua,

doresc sa intreb daca ma poate ajuta cineva sa inteleg urmatorea solutie de incheieren data in cadrul unui proces civil,AS-LM pronuntata in cadrul Curtii de Apel Bucuresti.Mentionez ca nu locuiesc in Ro si tot ce am putut vedea pe Portalul Instantelor este solutia data pe scurt si anume:
Solutier pe scurt:Constata ca nu a intervenit perimarea cererii de recurs.Dispune restituirea dosarului catre compartimentul arhiva.Pronuntata in sedinta publica la data de 24.02.2020

mentionez ca in acest dosar am avut calitatea de intimat

Va multumesc
czs, utilizator
Cel mai probabil, instanta a dispus suspendarea cauzei anterior.
Arhiva instantei a apreciat ca a curs termenul de 6 luni si nu a fost intreprinsa nicio masura pentru reluarea judecatii.
Instanta a acordat termen pentru a pune in discutie acel referat al departamnentului arhiva si a apreciat ca nu sunt indeplinite conditiile pentru a se constata perimarea.
Aveti idee care a fost motivul pentru care a fost suspendata cauza suspendata anterior?
Va multumesc pt raspuns.,

da a fost suspendat pt ca a intervenit o cauza penala intre aceleasi parti.Deci in acest punct se mai poate ataca cu recurs decizia?
metionez ca solutia a fist data de Curtea de apel Bucuresti

Multumesc

Aurel Fleancu a scris:

Cel mai probabil, instanta a dispus suspendarea cauzei anterior.
Arhiva instantei a apreciat ca a curs termenul de 6 luni si nu a fost intreprinsa nicio masura pentru reluarea judecatii.
Instanta a acordat termen pentru a pune in discutie acel referat al departamnentului arhiva si a apreciat ca nu sunt indeplinite conditiile pentru a se constata perimarea.
Aveti idee care a fost motivul pentru care a fost suspendata cauza suspendata anterior?

Cauza va ramana suspendata pana la solutionarea dosarului penal.
multumesc pt raspuns.dosarul penal a fost inchis anul trecut in 2019 in Martie cu pronuntare Condamnare,si nu s-a facut apel.Deci???

Aurel Fleancu a scris:

Cauza va ramana suspendata pana la solutionarea dosarului penal.