Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista dreptul de preemtiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista dreptul de preemtiune?

Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie.
Un teren intravilan de 1000mp cu doua proprietari in raport de, primul : 800mp si al doilea cu 200mp.
Intrebare : poate vinde primul proprietar partea lui de 800mp sau exista dreptul de preemtiune pentru al doilea proprietar, in sensul ca al doilea are drept prioritar de cumparare fata de un terti oarecare?
Mentionez ca dreptul de preemtiune nu este stipulat in cartea funciara a prorietatii.

Multumesc frumos.
rozi88, utilizator
Cata vreme nu a fost stabilit acest drept de preepmtiune intre cei doi coproprietari, oricare dintre ei este liber sa instraineze. Problema este ca nu se vor vinde 800 mp detintuti exclusiv/cu localizare certa ci se va vinde o cota din dreptul de proprietate. Ca sa puteti vinde 800 mp individualizati distinct trebuie sa dezmembrati terenul in doua loturi de 800 mp respectiv 200 mp si apoi sa incheiat un partaj prin care fiecare coproprietar ramane cu lotul sau propriu.