Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare donatie

Matusa mea a facut o donatie (jumatate de apartament) pentru fiul sau.
Intre timp, din pacate, fiul dinsei a murit.
Fiul dinsei nu a avut copii.
Acum doreste sa anuleze donatia.
Cum poate sa o faca?
La notariat sau in instanta?

Multumesc
Nu poate.
Donatiile nu se anuleaza doar pentru ca donatarul a decedat.
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa fiu. Fiul a fost casatorit? Tatal (sotul matusii traieste)? Este singurul fiu?
Fiul a fost casatorit si nu a avut copii.
Sotul matusei este decedat.
M am mai documentat si cred ca se poate face in instanta pentru ca Dinsa a facut donatia pentru a fi ajutata, ca e batrina.
Fiul venea si o ajuta dar acum nora nu mai vine.
Ce parere aveti?

raluk0207 a scris:

Nu poate.
Donatiile nu se anuleaza doar pentru ca donatarul a decedat.
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa fiu. Fiul a fost casatorit? Tatal (sotul matusii traieste)? Este singurul fiu?

Ce inseamna a fi "ajutata"? Daca in contract scrie in mod expres ca fiul se obliga sa o ingrijeasca, vorbim despre un contract de intretinere. Dar in orice caz trebuie facuta dovada faptului ca fiul nu si-a executat obligatiile contractuale. Or daca e decedat...