avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare donatie

Matusa mea a facut o donatie (jumatate de apartament) pentru fiul sau.
Intre timp, din pacate, fiul dinsei a murit.
Fiul dinsei nu a avut copii.
Acum doreste sa anuleze donatia.
Cum poate sa o faca?
La notariat sau in instanta?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:19, 26 Februarie 2020
Nu poate.
Donatiile nu se anuleaza doar pentru ca donatarul a decedat.
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa fiu. Fiul a fost casatorit? Tatal (sotul matusii traieste)? Este singurul fiu?
Fiul a fost casatorit si nu a avut copii.
Sotul matusei este decedat.
M am mai documentat si cred ca se poate face in instanta pentru ca Dinsa a facut donatia pentru a fi ajutata, ca e batrina.
Fiul venea si o ajuta dar acum nora nu mai vine.
Ce parere aveti?

raluk0207 a scris:

Nu poate.
Donatiile nu se anuleaza doar pentru ca donatarul a decedat.
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa fiu. Fiul a fost casatorit? Tatal (sotul matusii traieste)? Este singurul fiu?

Ce inseamna a fi "ajutata"? Daca in contract scrie in mod expres ca fiul se obliga sa o ingrijeasca, vorbim despre un contract de intretinere. Dar in orice caz trebuie facuta dovada faptului ca fiul nu si-a executat obligatiile contractuale. Or daca e decedat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. in 2008 mătușa mea mi-a vândut partea dânsei din ... Gabriel 26 Gabriel 26 Buna ziua. In 2008 Mătușa mea mia vindut partea dinsei din moștenire pe care o avea la mine in curte. Am mers la Notar și a facut o Declarație prin care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in 2008 mătușa mea mi-a vândut partea dânsei din ... Gabriel 26 Gabriel 26 Buna ziua. In 2008 Mătușa mea mia vindut partea dinsei din moștenire pe care o avea la mine in curte. Am mers la Notar și a facut o Declarație prin care ... (vezi toată discuția)
Succesiune prin testament mihaela_hody mihaela_hody Matusa mea mi-a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile ce se vor afla dupa decesul ei .In acel moment avea un apartament dupa divortul de ... (vezi toată discuția)