avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general EVIDENTA GLOBAL VALORICA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

EVIDENTA GLOBAL VALORICA

Buna ziua,
Am o problema si nu ii dau de cap ;
am ales evidenta global valorica la un restaurant/bar cu bucatarie .
Cumpar marfa cu tva 19% dar o vand la bar cu 5 % si am inteles ca atunci cand inreg.factura de achizitie las 371.19( tva 19) si cand aleg contul trec tva cu care se vinde adica 371.05.
Apoi pe baza uni aviz incarc tva 5% si scade gest cu 19%,'

euam in
371.05 suma de 339500 iar in 707.05 26383 care este suma cu care eu trebuie sa cresc gest cu 5 si sa scad gest cu 19.


multumesc
Fara evidenta cantitativ-valorica nu o sa fie bine in firma aceea si nici in gestiunile sale. Este foarte complicat, stiu, dar evidenta global-valorica nu este solutia.

De aceea, multi contabili fug de astfel de firme.
Ultima modificare: Joi, 27 Februarie 2020
Iulian MANEA, Contabil
stiu dar ,asa vrea patroana restaurantului evidenta global valorica.

multumesc
Cu totii gresim, unii mai mult, altii mai putin, dar gresala trebuie sa fie un accident iar nu regula.

Sa tii contabilitatea plecand de la o premiza gresita, doar ca sa castigi o paine, cum se spune, nu este profesional.
Adevarat însă,Cred ca atunci cand iti place meseria aceasta,încerci să te documentezi sa afli cat mai multe informatii .Nu este o rusine faptul că,întrebi,sunt la inceput de drum si m am gandit ca,aici voi gasi ajutor in ceea ce ma priveste.Va multumesc oricum .

Iulian Manea a scris:

Cu totii gresim, unii mai mult, altii mai putin, dar gresala trebuie sa fie un accident iar nu regula.

Sa tii contabilitatea plecand de la o premiza gresita, doar ca sa castigi o paine, cum se spune, nu este profesional.

Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Februarie 2020
Iulian MANEA, Contabil
Imi cer scuze daca am gresit prin ton sau atitudine. Va spun ca am avut situatii in care am incercat sa fac lucrurile corect (evidenta cantitativ valoric), am inceput s-o fac,dar, ulterior, au preferat pe cineva care stie sa tina contabilitatea mai putin complicat. Nu am regretat pierderea acelor clienti pentru ca vad ca acolo unde evidenta este cantitativ valoric toate controalele statului apreciaza asta.

Alte discuții în legătură

Stoc marfa Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, intampin o problema si ma intereseaza foarte mult acest subiect.Stiu ca multi vor spune ..nu m-as baga ..este complicat etc dar totusi cum as ... (vezi toată discuția)
Monografie bar - restaurant AncaUrda AncaUrda Care este monografia contabila si documentele primare pentru o unitate de alimentatie publica Bar – Restaurant care isi organizeaza evidenta stocurilor ... (vezi toată discuția)
Gestiune restaurant si bar actvitate sezoniera mica72 mica72 Buna ziua, adresez o intrebare cunoscatorilor. Daca stie cineva cum este bine de tinut o contabilitate de gestiune pentru restaurant si bar cu activitate ... (vezi toată discuția)