Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision amdinistrare cont aferent unui credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision amdinistrare cont aferent unui credit ipotecar

Buna ziua,

Poate percepe o banca un comision de administrare cont curent in conditiile in care acel cont este folosit strict pentru plata ratelor la un credit ipotecar?
Din pacate, da, banca poate percepe un comision de administrare pentru orice cont, indiferent de scopul pentru care acesta a fost descris, cu atat mai mult cu cat acest cost, cel mai probabil, a fost cuprins in contractul de credit semnat la acordarea creditului ipotecar si/sau in cererea de deschidere a contului.
Multumesc pentru raspuns. Nu a fost introdus in niciunul din documentele mentionate de d-voastre. Banca invoca art.36 din OUG 50/2010 pt.acest comision.
Contul curent deschis la Bancă este universal. Îl puteți folosi pentru orice alte operațiuni.
Orice cont curent deschis la o Bancă este UNIVERSAL. Nu există cont de credit, cont de pensie, cont de alocație, cont de salariu.
Același cont curent deschis la orice Bancă, este folosit pentru toate operațiunile bancare posibile.

Sunt și bănci care nu percep comision de administrare cont. Alte bănci nu percep comision nici la ridicarea de numerar de la ATM.