Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea 196 - proiecte de modificare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea 196 - proiecte de modificare

Buna ziua,

Am fost invitat la Parlament pentru a discuta anumite amendamente / modificari care inca se mai pot face la proiectul de modificare a Legii 196.
Pentru a putea prezenta cat mai multe propuneri care sa vina de la persoane implicate in aceasta activitate as avea nevoie de ajutorul colegilor de forum cu o experienta relevanta.
Astfel, ar fi util, sa scrieti ce anume considerati ca ar putea fi schimbat / imbunatatit la actuala lege si la proiectele de modificare, cat mai clar si concis, ceva gen art. X acum zice..... ar fi bine sa fie .... Sau daca sunt alte propuneri care nu sunt nicaieri acum, sa fie mentionat acest lucru.
Avem si un termen limita pentru asta, 3 martie. Pe data de 5 martie va fi intalnirea si as vrea sa am timp sa centralizez propunerile primite.

Multumesc pentru implicare celor aleg sa o faca!
Ar fi util.de reglementat cazul in care presedintele asociatiei de proprietari ar trebui chemat in judecata de asociatie.
Semnatarul actiunii in justitie sau a unei plangeri penale se face de presedinte si daca el nu vrea sa fie dat in judecata...
Nici nu poate semna sa se dea pe el in judecata, intr-o alta opinie.

Este vorba de ipoteza in care nu vrei sa schimbi presedintele sau/ si nici sa faci o noua adunare generala pentru alegeri.Ar dura mult timp...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Completarea art. 20 cu un aliniat nou:
(4) Platile efectuate in acest cont, beneficiarului asociatia de proprietari, respecta legea 209/2019.
latka, moderator
Ar trebui reglementata clar problema demisiei presedintelui si al unui membru din comitetul executiv.

Momentan legea spune ca trebui sa isi exercite atributiile pana la alegera unui nou membru/presedinte, dar daca nimeni nu vrea sa preaia ce faci?

Obligi omul sa presteze activitatea pe viata?

Trebuie trecut clar in lege un termen si ce se face in situatia in care nu se gaseste un inlocuitor pentru membrul demisionar.

Sa stiti ca sunt situatii in care nimeni nu vrea sa se implice, deci nu este ceva de domeniul fantasticului.
Da, este o problema demisia unui presedinte, nu se mai implica in nimic si nici adunarea generala nu convoaca cu comitetul, sa aiba un termen.
Administratorul /firma de administrare si cenzorul/comisia de cenzori sa aiba obligatoriu polita de asigurare/garantie, daca este pers fizica.
art 60 alin 1 si 2 = În cazul în care cenzorul/membrii comisiei de cenzori sunt persoane fizice, acestea trebuie să aibă cel puţin studii medii în domeniul economic sau studii în domeniul juridic.
(2) În cazul în care cenzorul este persoană juridică, acesta trebuie să aibă domeniul de activitate contabilitate, audit financiar sau consultanţă în domeniul fiscal, conform legislaţiei în vigoare.
Va rog sa fie mai clar acest articol fara discriminare = adica daca esti din bloc trebuie sa ai studii medii = contract de mandat, sau daca esti angajat cu contract de munca ca si pers fizica din exterior (desi un ct de munca nu isi are rostul - un cenzor verifica lunar si participa la sedinte de comitet si ad generala) = deci nu se justifica un ct pt care sa achiti ca si asociatie toate taxele aprox.50%, si daca esti extern sa fi persoana juridica (studii+ atestate)!! Sa fie mai clara regula de angajare a unui cenzor - pot fi si PFA nu doar pers fizica si juridica. Sa nu fie discriminare de studii, sa fie o regula sau sa se specifice cu indeplinirea conditiilor de studii medii sau licenta/master, indiferent daca este intern sau extern.

I0nutz83 a scris:

Ar trebui reglementata clar problema demisiei presedintelui si al unui membru din comitetul executiv.

Momentan legea spune ca trebui sa isi exercite atributiile pana la alegera unui nou membru/presedinte, dar daca nimeni nu vrea sa preaia ce faci?

Obligi omul sa presteze activitatea pe viata?

Trebuie trecut clar in lege un termen si ce se face in situatia in care nu se gaseste un inlocuitor pentru membrul demisionar.

Sa stiti ca sunt situatii in care nimeni nu vrea sa se implice, deci nu este ceva de domeniul fantasticului.

Da, este o problema demisia unui presedinte, nu se mai implica in nimic si nici adunarea generala nu convoaca cu comitetul, sa aiba un termen.
Administratorul /firma de administrare si cenzorul/comisia de cenzori sa aiba obligatoriu polita de asigurare/garantie, daca este pers fizica.
art 60 alin 1 si 2 = În cazul în care cenzorul/membrii comisiei de cenzori sunt persoane fizice, acestea trebuie să aibă cel puţin studii medii în domeniul economic sau studii în domeniul juridic.
(2) În cazul în care cenzorul este persoană juridică, acesta trebuie să aibă domeniul de activitate contabilitate, audit financiar sau consultanţă în domeniul fiscal, conform legislaţiei în vigoare.
Va rog sa fie mai clar acest articol fara discriminare = adica daca esti din bloc trebuie sa ai studii medii = contract de mandat, sau daca esti angajat cu contract de munca ca si pers fizica din exterior (desi un ct de munca nu isi are rostul - un cenzor verifica lunar si participa la sedinte de comitet si ad generala) = deci nu se justifica un ct pt care sa achiti ca si asociatie toate taxele aprox.50%, si daca esti extern sa fi persoana juridica (studii+ atestate)!! Sa fie mai clara regula de angajare a unui cenzor - pot fi si PFA nu doar pers fizica si juridica. Sa nu fie discriminare de studii, sa fie o regula sau sa se specifice cu indeplinirea conditiilor de studii medii sau licenta/master, indiferent daca este intern sau extern.

I0nutz83 a scris:

Ar trebui reglementata clar problema demisiei presedintelui si al unui membru din comitetul executiv.

Momentan legea spune ca trebui sa isi exercite atributiile pana la alegera unui nou membru/presedinte, dar daca nimeni nu vrea sa preaia ce faci?

Obligi omul sa presteze activitatea pe viata?

Trebuie trecut clar in lege un termen si ce se face in situatia in care nu se gaseste un inlocuitor pentru membrul demisionar.

Sa stiti ca sunt situatii in care nimeni nu vrea sa se implice, deci nu este ceva de domeniul fantasticului.