Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executarea pedepsei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Executarea pedepsei

În baza art.228 alin.1_art.229 alin 1 lit.b C .p. cu aplicarea art. 396 alin. (10) C P P și art.43 alin. (5) C. P. Condamnă pe inculpatul.....la pedeapsă de 2 ani închisoare pentru savirsirea infracțiunii de furt calificat_fapta din 11.03.2018 .Ln baza art.38 alin.1 C.P . constată că faptă pentru care s_a dispus condamnarea prin prezenta sentință este concurenta cu infracțiunea de furt pentru care s_a dispus condamnarea prin sentința penală nr....Din. 13.09.2018 pronunțată de jud.secț.4 Buc. definitivă prin decizia penală nr....A/ 18.10.2018 pronunțată de C.A.B._secția 2 penală (fapta din 25.03.2018.) Și cu infracțiunea de furt pentru care s_a dispus condamnarea prin sentința penala ....17.10.2018 pronunțată de jud. sec.4 Buc. definitivă prin decizia penală nr.....A/14.12.2018 pronunțată de C.A.B.secția 1 penală (faptă din 13.06.2018 pedepsele fiind contopite prin sentința penală nr408/08.02.2019 pronunțată de jud. sec.4 Buc. definitivă la 19.02.2019 prin necontestat Descontopeste pedepsele aplicate prin sentința penală nr.408/08.02.2019 pronunțată de jud secțiunea. 4 Buc.definitivă la 19.02.2019 prin necontestare și le repune în individualitatea lor astfel:1 an și 6 luni închisoare_faptă din 25.03.2018 1 an și 6 luni închisoare _faptă din 13.06.2018 .În baza art.39.al.1 C.P. contopește pedepsele principale concurente urmând a aplica inculpatului pedeapsa cea mai mare de 2 ani închisoare care va fi sporită cu 1 an închisoare reprezentând o treime din totalul pedepselor ce nu se mai execută inculpatul urmând a executa în final pedeapsă de 3 ani închisoare. In baza art.72 va deduce din pedeapsa rezultanta reținerea arestarea preventiva și din 27.06.2018.Dispune anularea ME PI nr 578 /2019 emis de jud. sect.4 Buc.și emiterea unui nou mandat.În baza art.274..al.1. CP.P. ........Cu drept de apel în 10 zile de la comunicarea copiei de pe minută .Pronunțată in ședință publică de la data de 31.01.2020 Eu sunt arestat și urmează să mă eliberez la termen. Am.depus apel in termenul legala urmare a acestei hotărî care încă nu este definitivă mai pot să mă eliberez din pedeapsa pe care o execut acum sau ramin în continuare arestat? Se poate să fiu liber măcar pina se încheie apelul?
Daca va expira pedeapsa pe care o executati acum va veti judeca liber in apel.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat