Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Două hotărîri definitive date de instanțe ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Două hotărîri definitive date de instanțe diferite, nu sunt ...

Două hotărîri definitive date de instanțe diferite, nu sunt concurente nu se pot contopi .Cum se va proceda la executare?
Multumesc! ?Infracțiunile nu sunt concurente)
Mincu66, utilizator
Nu pot fi puse in executare concomitent doua mandate. Daca infractiunile nu sunt concurente, inseamna ca la cea de a doua infractiune va aflati in stare de recidiva postcondamnatorie. Indiferent de mandatul in executarea caruia va veti afla, va trebui sa formulati contestatie la executare, pentru a va lamuri situatia.
~ Conținut șters la cerere ~

IONEL ILIE a scris:

Situatia prezentata este foarte neclara. Astfel ca nu stim daca sa vb de o contestatie la executare sau de un caz privind modificarea pedepsei aplicate.
Mai concret? Prezentati pe scurt situatia de fapt !

Bună ziua!
Inculpatul a făcut apel la hotărîrea de la fond și a primit următoarea soluție "
Tip de soluție:
Soluționare
Soluția pe scurt:
DP.470/A/In baza art.421 pct.2 litera a C.pp Admite apelul declarat de inculpatul. .. împotriva sentinței penale nr.910/26.11.2020 pronunțată de judecătoria.sect.3 București.
Desființează in parte sentința apelată și rejudecind, in fond:
Înlătură dispozițiile referitoare la constatarea concursului dintre infracțiunea pentru care a fost condamnat in prezenta cauză inculpatul și infracțiunea pentru care s_a stabilit pedeapsa de 2 ani închisoare prin sentința penală nr 230/31.01.2020 pronunțată de judecătoria sectorului 4Buc.definitiva prin decizia penală nr 1223/A/13.11.2020 pronunțată de curtea de apel București , la contopirea acestor pedepse, la deducerea perioadei executate, precum și cele referitoare la anularea mandatului de executare a pedepsei inchisorii nr.481/2020/13.11.2020 emis de judecătoria.sec 4 Buc.
In baza art. 72 alin.1 Cp deduce din pedeapsa de 1 an închisoare aplicată inculpatului exclusiv perioadă în care a fost reținut, arestat preventiv, arestat la domiciliu in prezenta cauză de la data de 24.08.2020 la data de 26.11.2020
Menține celelalte dispoziții ale sentinței apelate care nu sunt contrare prezentei cauze
In baza art.275 cpp cheltuielile rămîne in sarcina statului
Definitivă
Pronunțată azi 02.04.2021
Document:
Hotărîre