Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile angajatului

Buna ziua,
As dori sa aflu daca pot da in judecata un angajator pentru următoarele motive:
Deși eu dețin o anume functie sunt obligată să poate 3 saptamani din luna o altă uniforma pentru un post inferior si un alt ecuson
2. In zilele in care nu au tranzacții ne trimit acasa pentru a nu face norma de ore si apoi semnam invoiri sau pierdem zile de concediu
Asvreasaaflu, utilizator
Accesul liber la justiţie este un principiu fundamental al organizării oricărui sistem judiciar democratic şi care îi conferă oricărei persoane dreptul de a se adresa în mod efectiv instanţelor judiciare competente, împotriva actelor care violează drepturile ce îi sunt recunoscute prin Constituţie sau prin lege.

De asemenea, pentru nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic