Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Indemnizatie cenzor pensionar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Indemnizatie cenzor pensionar

Buna ziua, o asociatie de proprietari cu 37 de apartamente a ales, prin hotararea adunarii generale un cenzor, pensionar, proprietarul unui apartament din bloc si tot prin hatarare in A.G. i-a fixat o indemnizatie de 50 lei,net( brut ar fi 87 lei). Incontractul de mandat va fi trecut ca timp partial de lucru 1 ora/zi. Este in regula in ceea ce priveste obligativitatea acordarii de catre angajatori a cel putin salariul minim pe economie? Va multumesc.
Contractul de mandat nu are nicio legatura cu salariul minim pe economie care se refera la contracte de munca.
Cenzorul are indemnizatie, poate fi orice suma.
Cenzorul detine competenta speciala,de verificare si vizare pentru legalitatea documente asociatia de proprietari motiv pentru care si contravaloarea prestatiei
=indemnizatia- trebuie sa fie pe masura

Lasati @ynocentta, intrebarea era alta, iar raspunsul oferit de @ Bloc Expert, a fost excelent.
Calculul aratat de catre Ioan, in textul sau, este corect.

Faza cu 1 ora /zi este discutabila, adica suntem fortati de D112, desi se vede de la o posta ca nu era necesara.
Ce ne facem cu parlamentarii nostri dragi? Ce au prevazut la rubrica - Timpul de lucru ?
Dar atunci cand refuza cu premeditare (chiar explicita, difuzata pe TV), sa se prezinte la convocarea in plen?
Haideti ca noi ne complicam cu timpul de lucru al unui cenzor pensionar, cu 1h/zi, da?
Legea 196/2018 abordeaza in doua articole remuneratia cenzorului.

Astfel in art. 46, alin 2 se vorbeste de un contract individual de munca, si aici e obligatoriu, conform Codului Muncii sa se specifice durata programului zilnic si a intervalului orar.
Eu interpretez ca acest articol se aplica cenzorilor din afara asociatiei.

La art. 60, alin 8 se vorbeste de un contract de mandat, unde nu e obligatoriu sa se specifice un nr. de ore zilnic, saptamanal sau lunar, doar ce are de facut.
Daca interpretarea mea e corecta, va incadrati in aceasta situatie, cenzor din cadrul asociatiei.

Articolul 46 este o aberatie. Cenzorul nu poate avea contract de munca, doar de mandat daca este persoana fizica. Sau prestari servicii daca este firma / PFA.