Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Indemnizatie cenzor pensionar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Indemnizatie cenzor pensionar

Buna ziua, o asociatie de proprietari cu 37 de apartamente a ales, prin hotararea adunarii generale un cenzor, pensionar, proprietarul unui apartament din bloc si tot prin hatarare in A.G. i-a fixat o indemnizatie de 50 lei,net( brut ar fi 87 lei). Incontractul de mandat va fi trecut ca timp partial de lucru 1 ora/zi. Este in regula in ceea ce priveste obligativitatea acordarii de catre angajatori a cel putin salariul minim pe economie? Va multumesc.
in opinia mea sunt cam multe aberatii in aceasta lege, asta de la art. 46 nu e dintre cele mai mari! :)

Bloc Expert a scris:

Articolul 46 este o aberatie. Cenzorul nu poate avea contract de munca, doar de mandat daca este persoana fizica. Sau prestari servicii daca este firma / PFA.