avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intâmpinare apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intâmpinare apel

Bună ziua.Am făcut apel la un proces de partaj,partea adversă a depus întâmpinare.Intrebarea mea este dacă trebuie sa o primesc si eu?dacă nu,cum aflu despre ce este vorba?mulțumesc...Menționez că avocatul meu a spus că nu a primit nimic...
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 11:36, 1 Martie 2020
Daca dansul spune că nu a primit asa este,raspunsul la întâmpinare nu se mai comunică luati la cunoștiință din dosar această este dispoziția legală.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intrebarea dvs.vizeaza intampinarea si nu raspunsul la intampinare.
Intampinarea se comunica.
Art. 471 c.proc.civ.
Depunerea cererii de apel
............................................................
(6) Instanţa la care s-a depus întâmpinarea o comunică de îndată apelantului, punându-i-se în vedere obligaţia de a depune la dosar răspunsul la întâmpinare în termen de cel mult 10 zile de la data comunicării. Intimatul va lua cunoştinţă de răspunsul la întâmpinare din dosarul cauzei.
.............................................................
Daca inca nu s-a comunicat, trebuie sa se comunice.
Verificati situatia exacta la arhiva instantei prin avocatul dvs.
Ultima modificare: Duminică, 1 Martie 2020
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel, intampinare.nedepunere raspuns la intampinare-consecinte ContSters382135 ContSters382135 Piritii au depus apel . Eu am raspuns motivelor invocate de catre acestia . Piritii nu au depus raspuns in termen la .....raspunsul meu . Care sunt ... (vezi toată discuția)
Apel ytalyanu ytalyanu cu respect,as dori sa stiu daca la apel se poate depune raspuns sau intampinare (vezi toată discuția)
Buna ziua! s-a depus apel in penultima zi de termenul de 30 zile.de ... Mika T Mika T Buna ziua! S-a depus apel in penultima zi de termenul de 30 zile.De atunci au trcut 15 zile si dosarul se afla tot la judecatorie. Cand v-a fi trimis la ... (vezi toată discuția)