Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intâmpinare apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intâmpinare apel

Bună ziua.Am făcut apel la un proces de partaj,partea adversă a depus întâmpinare.Intrebarea mea este dacă trebuie sa o primesc si eu?dacă nu,cum aflu despre ce este vorba?mulțumesc...Menționez că avocatul meu a spus că nu a primit nimic...
Daca dansul spune că nu a primit asa este,raspunsul la întâmpinare nu se mai comunică luati la cunoștiință din dosar această este dispoziția legală.
Intrebarea dvs.vizeaza intampinarea si nu raspunsul la intampinare.
Intampinarea se comunica.
Art. 471 c.proc.civ.
Depunerea cererii de apel
............................................................
(6) Instanţa la care s-a depus întâmpinarea o comunică de îndată apelantului, punându-i-se în vedere obligaţia de a depune la dosar răspunsul la întâmpinare în termen de cel mult 10 zile de la data comunicării. Intimatul va lua cunoştinţă de răspunsul la întâmpinare din dosarul cauzei.
.............................................................
Daca inca nu s-a comunicat, trebuie sa se comunice.
Verificati situatia exacta la arhiva instantei prin avocatul dvs.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat