Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburare de posesie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburare de posesie?

Dețin un teren intravilan (cu cadastru și intabulare) în suprafață de 360 mp,(12/30) iar un vecin de pe o latură de 30 de metri a construit un bloc de 7 etaje la o distanță de aproximativ trei metri de hotar.Partea pietonală din jurul bloclui dinspre terenul meu a fost betonată intrând cu betonul (fără să fiu înștiințat) și pe terenul meu pe o suprafață sub formă de triunghi dreptunghic (pe latura de 12 m (la stradă) intrând 4 m) până la colțul laturii de 30 m (aproximativ 30 mp). Menționez că am discutat (de 6 luni de zile) cu administratorul celui care a construit blocul și mi-a dat asigurări ca va elibera terenul de betonul turnat abuziv pe terenul meu , dar nu s-a ținut de cuvânt.Dețin acorduri de bună vecinătate cu toți vecinii.Doresc un sfat, cum să procedez în continuare,pentru a elibera terenul de betonul turnat.
gigi_2020, utilizator
Buna ziua,
Din pacate la noi in societate, discutiile purtate, fara a avea un inscris semnat in acest sens, sunt inutile.
Va trebui sa-l notificati prin avocat si/sau executor judecatoresc. II dati un termen de desfiintare/eliberare teren de betonul turnat abuziv. Daca nu respecta acel termen precizat prin notificare, va trebui sa il chemati in instanta pentru a obtine un titlu executoriu.
Vă mulțumesc mult.