Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua ,
Am lucrat in domeniul croitoriei in acord infividual;pensia mi-a fost calculata dupa salariul de incadrare ;
Am ore suplimentare care nu au fost luate in calcul ;as fi indrept sa cer o recalculare a pensiei pentru a fi luate in considerare si orele respective
Cum ar trebui sa procedez?
Mulțumesc
Da, trebuie să obțineți adeverința de venituri salariale pentru care s-au plătit contribuțiile, de la fostul angajator. Și orele suplimentare pot intra în calcul, asemeni altor sporuri ori venituri salariale. Cu adeverința mergeți la Casa de Pensii, completați cererea și le depuneți în vederea emiterii unei decizii de pensie prin care vi se stabilește noua pensie (recalculată).
Pentru acele sporuri veti intra in recalculare doar daca veti obtine hotarare judecatoreasca definitiva.