Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei in 2024
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei in 2024

Buna ziua
As vrea sa stiu daca noua lege a pensiilor prevede ca , la recalculare,se vor lua in calcul toate veniturile suplimentare (ore suplimentare, prime, etc.) care nu au fost luate in calcul la stabilirea pensiei initiale(sunt pensionar din anul 2011)
Va multumesc,

Va multumesc
bosanceanugheorghe, utilizator
Da , legea prevede ca se vor lua , in masura in care aveti adeverinte in acest sens . Modelul de adeverinta necesar este cel din anexa 6 la lege . Prin urmare , trebuie sa cereti fostilor dvs. angajatori de dinainte de 01.04.2001 adeverinte din care sa rezulte aceste sume , in forma ceruta de aceasta lege , pentru ca acestea nu se treceau in cartea de munca . Dupa aceasta data ( 01.04.2001 ) , Casa de Pensii are in evidente datele necesare , deci nu e nevoie de adeverinte . Ar fi destul timp sa le obtineti , legea intra in vigoare la 01.09.2024 .
CHKa, utilizator
Buna ziua . Am cerut aceste adeverinte de la fostul angajator, dar acesta refuza sa mi le dea , pe motiv ca nu are temei legal. Pe angajatori nu-i obliga legea sa elibereze aceste adeverinte? Multumesc,