Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție

Buna ziua,
Daca sunt asistent personal si mai am un contract de 4 ore, pot cere stimulentul de inserție ca asistent personal dupa primul an de concediu de maternitate? Si sa continui concediul de creștere a copilului la serviciul de 4 ore?
Depinde de salariul net incasat pentru c.i.m. cu 4 ore/zi.
Salarul net incasat pentru c.i.m de 4 ore este de 1100 de Ron.
Va multumesc.
Salariul net nu poate depasi valoarea de 520,8 lei/luna ...

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu 71 ore/luna .