Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Legea nr. 89/2019 reguli indemnizatie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Legea nr. 89/2019 reguli indemnizatie

In ce conditii este posibil sa angajez o persoana care beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului, fara ca aceasta sa piarda dreptul de a beneficia de ea in continuare?
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu 71 ore/luna .