Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil și alte venituri
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil și alte venituri

Daca se suspendă contractul unei angajate pentru creștere copil pentru 2 ani si dupa 3 luni aceeași firmă vrea sa ii faca un alt contract pentru un alt post pentru 4 ore se poate?
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu 71 ore/luna .

Desi legea nu distinge, consider ca puteti avea alt cim (alte date - durata, functie ,timpde munca) in perioada de CCC chiar la aceeași societate. Insa, intrebati si la AJPIS/ANPIS.