Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Colaborare+Ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Colaborare+Ccc

Buna seara!
Sunt in concediu de crestere copil. Intentionez sa fac cursul de manager de transport .
Intrebarea mea este: pot sa colaborez cu o firma de transport ca si manager de transport cu contract de prestari servicii sau contract de colaborare daca sunt in concediu de crestere copil?
Va multumesc anticipat!
Puteti realiza 6250 lei net /an calendaristic .....

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu o durata a timpului de munca de 66 ore/luna .
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Puteti realiza 6250 lei net /an calendaristic .....

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu o durata a timpului de munca de 66 ore/luna .

Va multumesc pentru raspuns!

Cornel Vasile a scris:

Puteti realiza 6250 lei net /an calendaristic .....

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu o durata a timpului de munca de 66 ore/luna .

Ma scuzati din nou...
Pot realiza aceste venituri chiar daca sunt in crestere copil cu handicat?
Multumesc
In opinia mea, puteti realiza aceste venituri chiar daca sunteti in crestere copil cu handicap.... insa pentru un raspuns concludent intrebati la AJPIS/ANPIS.