Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Incetare contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Incetare contract

Buna-ziua,
La capitolul incetarea contractului se pevede: "Prezentul contract poate fi reziliat de de oricare din parti penru neindeplinirea obligatiilor contractuale cu conditia unei notificari de minimum 7 zile inainte de data la care urmeaza sa-si produca efectele".
Doua nelamuriri:
1. daca partenerul contactual nu si-a indeplinit obligatiile, l-am notificat, au curs cele 7 zile de la comunicarea notificarii,are loc rezilierea?;
2. mai este necesara actiunea in reziliere?.
mihaipaul a scris:
La capitolul incetarea contractului se pevede: "Prezentul contract poate fi reziliat de de oricare din parti penru neindeplinirea obligatiilor contractuale cu conditia unei notificari de minimum 7 zile inainte de data la care urmeaza sa-si produca efectele".
Doua nelamuriri:
1. daca partenerul contactual nu si-a indeplinit obligatiile, l-am notificat, au curs cele 7 zile de la comunicarea notificarii,are loc rezilierea?;
2. mai este necesara actiunea in reziliere?

1.
acestea sunt cauze si probe pentru rezolutiunea contractului.
2.
Constatarea rezolutiunii contractului poate sa o faca numai instanta, investita prin cerea Dvs. motivata cu probele de mai sus, prin hotarare definitiva si irevocabila, pentru neexecutarea culpabila a obligatiilor de catre una din parti
Partea culpabila, care nu si-a indeplinit obligatiile, va fi obligata sa despagubeasca pe cealalta parte in asa fel incat aceasta din urma sa fie pusa in situatia dinaintea incheierii contractului.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Va referiti cumva la reziliere unilaterala (denuntare unilaterala) sau este necesara o actiune in reziliere judiciara?
aartist a scris:
Va referiti cumva la reziliere unilaterala (denuntare unilaterala) sau este necesara o actiune in reziliere judiciara?

Buna ziua,
Rezilierea este unilaterala (a Dvs.).
Printr-o Notificare, rezolutiunea contractului are efecte intre partile contractante.
Pentru a fi opozabila tertilor si executorie, trebuie o actiune in justitie, care sa se finalizeze printr-o hotarare definitiva si irevocabila.
Cu stima,
Stimati Domni, reformulez intrebarea: in cazul de fata este vorba de reziliere conventionala(pact comisoriu gr. 2) sau este necesara actiunea in reziliere judiciara?