Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta mai drastica primita la apel.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta mai drastica primita la apel.

Cu respect.
In urma conducerii sub influenta alcoolului de peste 0.80 am primit la prima instanta amanarea aplicarii pedepsei de 8 luni de inchisoare, cu 2 ani supraveghere.
Parchetul a facut apel si a fost admis, primind de la curtea de apel 8 luni de inchisoare cu suspendare cu 2 ani de supraveghere, 60 zile in folosul comunitatii.
Mai pot face ceva? Are rost contestatia in anulare? Multumesc
Liviu 71, utilizator
Incercati un recurs.
Dar, trebuie sa vi-l motiveze un avocat, deoarece recursul este o cale extraordinara de atac si se motiveaza strict pe aspecte de legalitate.
Probabil ca nu mai puteti face nimic. Caile extraordinare de atac se exercita pentru motive strict si limitativ prevazute de lege.
Ce anume invocati pentru a exercita contestatia in anulare? cazurile pentru care se exercita aceasta cale extraordinara de atac sunt prevazute de art. 426 c.p.p.
ART. 426 c.p.p.
Cazurile de contestaţie în anulare
Împotriva hotărârilor penale definitive se poate face contestaţie în anulare în următoarele cazuri:
a) când judecata în apel a avut loc fără citarea legală a unei părţi sau când, deşi legal citată, a fost în imposibilitate de a se prezenta şi de a înştiinţa instanţa despre această imposibilitate;
b) când inculpatul a fost condamnat, deşi existau probe cu privire la o cauză de încetare a procesului penal;
c) când hotărârea din apel a fost pronunţată de alt complet decât cel care a luat parte la dezbaterea pe fond a procesului;
d) când instanţa de apel nu a fost compusă potrivit legii ori a existat un caz de incompatibilitate;
e) când judecata în apel a avut loc fără participarea procurorului sau a inculpatului, când aceasta era obligatorie, potrivit legii;
f) când judecata în apel a avut loc în lipsa avocatului, când asistenţa juridică a inculpatului era obligatorie, potrivit legii;
g) când şedinţa de judecată în apel nu a fost publică, în afară de cazurile când legea prevede altfel;
h) când instanţa de apel nu a procedat la audierea inculpatului prezent, dacă audierea era legal posibilă;
i) când împotriva unei persoane s-au pronunţat două hotărâri definitive pentru aceeaşi faptă.
Caile de atac extraordinara sunt aplicabile pentru motivele expres si limitativ prevazute de lege.
Multumesc pt raspunsuri.
Asa m-a sfatuit avocatul, sa facem contestatie in anulare pt ca ceva de genul 2 sentinte potrivnice.....
Va rog, cu inca o intrebare.
Stergerea cazierului se face dupa ce au trecut cei 2 ani de supraveghere? Sau dupa cei 2 ani trebuie sa mai treaca o perioada? Avand in vedere ca pedeapsa a fost sub 1 an inchisoare cu suspendare( 8 luni).
Multumesc
Liviu 71, utilizator