Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Numele de familie a copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Numele de familie a copilului

Dacă după căsătorie, soția își păstrează numele ei de familie și nu ia numele soțului, viitorul copil o sa aibă Numele de familie dublu? Sau îl ia pe al tatălui?
Art. 449 Cod Civil
Numele copilului din căsătorie
(1) Copilul din căsătorie ia numele de familie comun al părinţilor săi.
(2) Dacă părinţii nu au un nume comun, copilul ia numele unuia dintre ei sau numele lor reunite. În acest caz numele copilului se stabileşte prin acordul părinţilor şi se declară, odată cu naşterea copilului, la serviciul de stare civilă.
(3) În lipsa acordului părinţilor, instanţa de tutelă hotărăşte şi comunică de îndată hotărârea rămasă definitivă la serviciul de stare civilă unde a fost înregistrată naşterea.