Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura transport intracomunitar marfuri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura transport intracomunitar marfuri

Societate din Romania,inregistrata in scopuri TVA,efectueaza transport marfuri pentru o societate din Italia care are un cod valid de TVA in Italia.
Cum factureaza societatea romana transportatoare catre firma din UE din punct de vedere al TVA ?
TVA zero cu mentiunea "neimpozabil in Romania" sau "scutit cu drept de deducere"
Se procedeaza la fel si pentru trasp.ruta Romania-Italia si pentru ruta Italia -Romania ?
tva neimpozabila in Romania.

pentru ruta Italia - Romania, cui prestati aceste servicii de transport?
tot pentru societatea din Italia.Se factureaza tot firmei italiene