Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inscriere masa credala/insolventa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inscriere masa credala/insolventa

Este adevarat ca in conditiile in care un creditor al unei societati aflate in insolventa detine o creanta garantata inscrierea in tabelul definitiv de creante se face la valoarea de evalurare a garantiei (daca aceasta este mai mica decat valoarea creantei)?

Va multumesc
Inscrierea in tabelul definitiv de creante se face la valoarea creantei devenita lichida, certa si exigibila, fara penalitatile calculate dupa deschiderea procedurii.
In functie de tipul garantiei creanteti veti avea sansa mai mare de a recupera creanta datorata. de catre debitor.