Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declarare venituri chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declarare venituri chirii

Buna ziua, daca intentionam sa dam spre inchiriere un apartament pe care il detin impreuna cu sotul este posibil sa declare doar el toate veniturile incasate din chirie? Intreb acest lucru deoarece eu sunt in concediu de crestere copil si nu vreau sa pierd dreptul la indemnizatie avand in vedere ca veniturile respective ar depasi 6250 de lei pe an. Va multumesc
Sigur ca da, daca sunt 2 sau mai multi proprietari pe apartament, poate doar unul sa fie trecut pe contractul de inchiriere. Atentie insa, acesta va trebui sa mearga la finante cel putin pentru a completa declaratia unica. Contractul de inchiriere nu mai e obligatoriu sa fie inregistrat la finante (dar impozitul datorat pe suma incasata din chirii conform declaratiei unice e obligatoriu ), dar e totusi recomandat sa inregistrati si contractul de inchiriere.
Am inteles, deci poate sa completeze doar el declaratia unica pentru intreaga suma obtinuta din chirie, Va multumesc