avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Chirias spatiu comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Chirias spatiu comercial

Buna seara, Va rog indrumati ma ce anume am de facut in cazul in care am inchiriat un spatiu comercial de o luna de zile si acum o saptamana a inceput sa picure apa prin tavan. Am solicitat proprietarului sa remedieze si am fost trimisa la proprietarul spatiului de langa cel inchiriat de minne , cu recomnadarea sa vorbesc cu acela pentru ca din cauza plafonului celuilat proprietar picura la mine. Cica se preliinge. Acum daca este adevarat asta, este de datoria mea sa rezolv sau a proprietarului meu? Sau in ce forma pot sa il oblig sa rezolve ? Ce am de facut? Va rog frumos astept raspuns cat mai urgent...afara plooua :(
Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: aurora 13 , utilizator 21:20, 7 Martie 2020
Art. 1788

Sarcina reparaţiilor

(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit Art. 1799.

(2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.

(3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor.

(4) În caz de urgenţă, locatarul îl poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării.
Mulțumesc pentru răspuns!

MihailZC a scris:

Art. 1788

Sarcina reparaţiilor

(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit Art. 1799.

(2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.

(3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor.

(4) În caz de urgenţă, locatarul îl poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiltratii de apa planseu, somatie reparare grigorehoratiu20000 grigorehoratiu20000 Buna as vrea si eu sa ma lamuresc cu o problema De curand ma m mutat cu familia in chirie eu sotia si fetita noastra de 6 luni .Zilele acestea am avut o ... (vezi toată discuția)
Mașina de spălat s-a stricat și trebuie înlocuită - cine trebuie s-o cumpere, proprietarul sau chiriașul? radu elefterescu radu elefterescu Buna ziua,am inchiriat un ap.pe o perioada mai lunga si in al patrulea an de inchiriere se stricamasina de spalat si trebuie schimbata,cine plateste ... (vezi toată discuția)
Am stat cu chirie cu contract... mi s-a spart o țeavă la bucătărie ... MitrofanGheorghe MitrofanGheorghe Am stat cu chirie cu contract... Mi s-a spart o țeavă la bucătărie și a fost inundat vecinul de dedesupt.. În urma acesteia am chemat un instalator care ... (vezi toată discuția)