Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Chirias spatiu comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Chirias spatiu comercial

Buna seara, Va rog indrumati ma ce anume am de facut in cazul in care am inchiriat un spatiu comercial de o luna de zile si acum o saptamana a inceput sa picure apa prin tavan. Am solicitat proprietarului sa remedieze si am fost trimisa la proprietarul spatiului de langa cel inchiriat de minne , cu recomnadarea sa vorbesc cu acela pentru ca din cauza plafonului celuilat proprietar picura la mine. Cica se preliinge. Acum daca este adevarat asta, este de datoria mea sa rezolv sau a proprietarului meu? Sau in ce forma pot sa il oblig sa rezolve ? Ce am de facut? Va rog frumos astept raspuns cat mai urgent...afara plooua :(
george-neagu, moderator
Art. 1788

Sarcina reparaţiilor

(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit Art. 1799.

(2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.

(3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor.

(4) În caz de urgenţă, locatarul îl poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării.
Mulțumesc pentru răspuns!

MihailZC a scris:

Art. 1788

Sarcina reparaţiilor

(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit Art. 1799.

(2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.

(3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor.

(4) În caz de urgenţă, locatarul îl poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării.