Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am stat cu chirie cu contract... Mi s-a spart o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am stat cu chirie cu contract... Mi s-a spart o țeavă la bucătărie ...

Am stat cu chirie cu contract... Mi s-a spart o țeavă la bucătărie și a fost inundat vecinul de dedesupt.. În urma acesteia am chemat un instalator care a schimbat țeavă defecta pe banii mei ca chiriaș.. Vecinul inundat și-a reparat apartamentul prin asigurare... Acum a venit de la asigurat sa facem plata... Eu ca chiriaș am plătit o parte din banii de asigurare , iar proprietarul nimic... Proprietarul dorește sa plătesc eu ca chiriaș toată acea asigurare... Cine trebuie sa plătească defapt????
Raspunsul este conditionat de clauzele contarctula asumate intre lovator si locatar
Daca defectiunea s-a produs in timpul derularii contractului d elocatiune,normal ar trebui ca dv sa achitati c/v prejudiciu generat de inundatie
In perioada contractului,locatarul raspunde de starea tehnica a istalatiilor si utilitatilor
Sarcina reparatiilor este stabilita de articolul urmator din Codul civil:

Art. 1788
Sarcina reparaţiilor

(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit Art. 1799.

(2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.

(3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor.

(4) În caz de urgenţă, locatarul îl poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării.

[ link extern ]

Daca acea teava s-a spart din cauza utilizarii curente, adica folosinta obisnuita, tot in sarcina dvs. sunt si despagubirile.
Daca teava s-a spart din cauza vechimii, sau coroziunii e vina proprietarului (locatorului) ca nu a schimbat-o la timp .