Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass pentru firma cu dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass pentru firma cu dividende

Buna ziua,
Lucrez pe contract de colaborare cu o firma prin intermediul altei firme neplatitoare de impozit careia trebuie sa ii las lunar 8% din venituri.
Am primit mail de la contabilitatea acesteia din urma ca pentru veniturile din dividende estimate sau incasate in 2019 intervine obligatia depunerii declaratiei unice pana la data de 31 iulie 2019. Nu mi s-a raspuns clar daca trebuia sa fi depus eu aceasta declaratie sau era obligatia firmei. Imi puteti clarifica acest aspect?
Presupun ca nu e o problema daca declaratia pe 2020 cuprinde informatiile pe 2019...
Legat de CASS, eu trebuie sa ma prezint la CNAS sa o platesc sau firma prin care lucrez?
Daca nu stiu situatia declaratiilor mai are sens sa merg la CNAS?
Ce imi recomandati sa fac in conditiile in care nu prea inteleg situatia.
Va multumesc!
Obligatia depunerii declaratiei unice o aveti dvs., plata CASS si a impozitului, asemenea.
elenazan, utilizator