avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass pentru firma cu dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass pentru firma cu dividende

Buna ziua,
Lucrez pe contract de colaborare cu o firma prin intermediul altei firme neplatitoare de impozit careia trebuie sa ii las lunar 8% din venituri.
Am primit mail de la contabilitatea acesteia din urma ca pentru veniturile din dividende estimate sau incasate in 2019 intervine obligatia depunerii declaratiei unice pana la data de 31 iulie 2019. Nu mi s-a raspuns clar daca trebuia sa fi depus eu aceasta declaratie sau era obligatia firmei. Imi puteti clarifica acest aspect?
Presupun ca nu e o problema daca declaratia pe 2020 cuprinde informatiile pe 2019...
Legat de CASS, eu trebuie sa ma prezint la CNAS sa o platesc sau firma prin care lucrez?
Daca nu stiu situatia declaratiilor mai are sens sa merg la CNAS?
Ce imi recomandati sa fac in conditiile in care nu prea inteleg situatia.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 18:59, 6 Martie 2020
Obligatia depunerii declaratiei unice o aveti dvs., plata CASS si a impozitului, asemenea.
Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2020
elenazan, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa fără activitate Misha15 Misha15 Bună ziua, am un PFA pentru prestări servicii, din motive de sănătate nu am mai putut lucra, m-am pensionat pe caz de boala, am gradul doi. Trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Dividende si cass mihai.ciocian mihai.ciocian Buna ziua, In cazul in care in urma unei decizii de distribuire a dividendelor intocmita in decembrie 2018 am beneficiat de dividende de 40000 de lei, ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica bonificatie erori nuc23 nuc23 Am depus declaratia unica in 2019, venituri sub salariul minim, cu optiunea sa platesc CASS (sanatatea). Am depus declaratia unica cu venitul estimat pe anul ... (vezi toată discuția)