Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reținere talon pt caroserie deteriorata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reținere talon pt caroserie deteriorata

Bună dimineața,

Am rămas fără talon din cauza unor “elemente de caroserie vizibil corodate”., fapta prevăzută la Art. 99/1/18 din OUG 195/2002.
Cum pot fi determinate aceste deteriorări astfel încât sa constituie fapta amintita si sa se retina talonul? Cum se determina gradul de deteriorare?
Subliniez faptul ca agentul de poliție a specificat faptul ca va ridica talonul imediat ce am oprit masina..... nu avea cum sa vada din mers, cred eu, gradul de deteriorare tinand cont de faptul ca e vba de niste puncte mici de rugina. Masina nu e lovită sau altcev, e o duba de lucru. Are toate actele valabile, ITP, etc.
In ce conditii as putea contesta reținerea talonului.
Multumesc!
Art. 112 din OUG 195/2002
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
a) vehiculul înregistrat nu are efectuată inspecția tehnică periodică valabilă ori aceasta este anulată;
b) nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
c) vehiculul circulă noaptea fără faruri sau lămpi de semnalizare, dispozitivele de iluminare și semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevăzute în normele tehnice în vigoare;
d) vehiculul circulă cu deficiențe majore sau periculoase la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
e) sistemul de frânare de serviciu prezintă deficiențe majore sau periculoase;
f) sistemul de frânare de securitate sau de staționare prezintă deficiențe majore sau periculoase;
g) mecanismul de direcție prezintă deficiențe majore sau periculoase;
h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului, prezintă tăieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisă;
h^1) autovehiculul nu este dotat, la circulația pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, cu anvelope de iarnă, iar autovehiculul de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone și autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnă pe roțile axei/axelor de tracțiune ori nu au montate pe aceste roți lanțuri sau alte echipamente antiderapante certificate;
i) zgomotul în mers sau staționare depășește limita legal admisă pentru tipul respectiv de vehicul;
j) motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
k) elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezintă uzuri pronunțate ori nu sunt compatibile, fiind de natura să provoace desprinderea remorcii sau dezechilibrarea ansamblului;
l) autovehiculul, tractorul agricol sau forestier ori tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afișe sau reclame publicitare, folii neomologate și/sau nemarcate corespunzător ori accesorii care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât și din exterior;
m) autovehiculul și tractorul agricol sau forestier are aplicat pe partea frontală și/sau posterioară a acestuia afișe, înscrisuri sau reclame care diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare și semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;
n) autovehiculul și tractorul agricol sau forestier prezintă scurgeri semnificative de carburant sau lubrifiant;
o) plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare nu sunt conforme cu standardul ori au aplicate dispozitive de iluminare, altele decât cele omologate;
p) datele din certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu concordă cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
r) vehiculul nu a fost radiat din circulație în cazurile prevăzute în prezenta ordonanță de urgență;
s) vehiculul nu este asigurat de răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii;
t) deținătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;
u) vehiculul nu are montată una dintre plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare;
v) vehiculul are lipsa elemente ale caroseriei ori aceasta este într-o stare avansată de degradare;
x) lipsa dotărilor obligatorii pe autovehicule și tractoare agricole sau forestiere destinate învățării conducerii autovehiculelor și tractoarelor agricole sau forestiere în procesul instruirii persoanelor în vederea obținerii permisului de conducere, prevăzute de reglementările în vigoare.
y) înmatricularea vehiculului este suspendată, în condițiile legii.

[ link extern ]

Faceti poze la masina, pe care le veti depune in copie dubla odata cu plingerea contraventionala, astfel incat sa dovediti starea masinii, ca nu e intr-o stare avansata de degradare sau nu aveti elemente lipsa.
latka, utilizator
Multumesc mult, asa voi face! Dar un privesc bănuiesc eu ca este de durata.... ce fac pana la soluționate, o tin pe dreapta? Daca ma duc la rar înseamnă ca recunosc vina, desi pe pv am scris ca nu recunosc? In instanța se mai cere expertiza, ceva? Sau daca merg la rar si primesc Ok de la ei reprezinta dovada suprema ca ridicarea talonului a fost ilegală? Care ar fi pașii de urmat?
Trebuie sa depuneti plângere contravențională împotriva PV de contravenție in maxim 15 zile calendaristice de la data întocmirii. Cu certificat de grefa, după aceea, va recuperați talonul. De aceea v-am explicat sa va angajați un avocat. Nu aveți treaba la RAR, aveți tot temeiul legislativ sa cistigati procesul, asa cum vi l-am prezentat în mesajele anterioare. Talonul îl recuperați în baza faptului ca i-ați dat în judecata, dovada fiind certificatul de grefa, deci nu veți sta pe dreapta.

Rectific cele spuse anterior, legea e aiurea si nu va ajuta la recuperarea talonului depunind plingere, ci doar o dovada ce se prelungeste. Un proces dureaza mult.

Nu aveti decit sa obtineti dovada de la RAR ca masina e in regula.

Art.112
(5) În cazul în care certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a fost reținut ca urmare a săvârșirii unei contravenții privind conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu deficiențe majore sau periculoase, acesta se restituie proprietarului sau utilizatorului de către poliția rutieră la prezentarea dovezii eliberate de către Registrul Auto Român din care rezultă că deficiența a fost remediată.

Stiu ca va face sa pareti vinovata, dar asta e legea in Romania. :(
latka, utilizator
Da, așa voi face, voi merge la RAR. Oamenii probabil au avut de îndeplinit un plan de lucru.... de ce spun asta? Pe tru că a 2-a zi am trecut cu mașina prin același loc, era echipaj de poliție nu m-a oprit. Dacă ar fi avut mașina deteriorări grave.... s-ar fi vazut din avion, nu ar fi fost la aprecierea unuia sau altuia.