Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetare CIM pe perioada concediului de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetare CIM pe perioada concediului de maternitate

Bună ziua.
Sunt angajata cu contract pe perioada determinata și sunt însărcinată. În data de 18.04 se încheie contractul iar eu din data de 06.04 as putea intra în concediu de maternitate. Dacă intru în concediul de maternitate, contractul se v-a încheia și cine îmi v-a plăti indemnizația?
M-am gândit ca ar fi mai simplu sa intru în concediu de maternitate înainte de încetare, dacă nu ar trebui sa aștept pana la incetarea contractului, sa intru în somaj.
Dar vreau sa știu dacă se poate asa, sa intru în concediu înainte de încetare și cine îmi plătește indemnizația.
Mulțumesc!
Andrydeea, utilizator
Pana la data incetarii c.i.m.,concediul medical este platit de catre angajator.

Dupa aceasta data aveti doua optiuni :
1. puteti sa va inscrieti la somaj.

Din somaj puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Pe durata celor doua concedii , plata indemnizatiei de somaj este suspendata si se va relua la terminarea fiecaruia dintre cele doua concedii.

Concediile medicale , asa cum v-am spus anterior, suspenda plata indemnizatiei de somaj, Altfel spus, durata perioadei se somaj se prelungeste cu durata concediilor medicale.

2. daca nu intrati in somaj, dupa incetarea c.i.m.,depuneti concediile medicale la Casa de Asigurari de Sanatate care le va plati,dupa care intrati in CCC.