avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua!

Ași avea si eu o întrebare dacă se poate să-mi răspundeți sunt angajata din data 27 iulie 2019 si bebe ar trebui sa vina pe 16 iulie 2020, beneficiez de indemnizație creștere copil până la 2 ani. Mulțumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Da bogdanzzz@yahoo.com , utilizator 14:53, 8 Martie 2020
Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......

In speta:
- perioada eligibila pentru CCC : august 2018 - iulie 2020
- perioada luata in calcul : iulie 2019 - iulie 2020 (13 luni)

Veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Ultima modificare: Duminică, 8 Martie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat ... Pompieriii112 Pompieriii112 Buna seara! Primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat până in 5 iulie 2020? Precizez ca urmeaza sa nasc in 5 noiembrie 2021! Unde trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)
Concediu de creștere copil si insarcinata cu cel de al doilea Claudia123494 Claudia123494 Buna seara. Am nascut in martie 2019. Ccc am pana pe 21 mai 2021. Voi naste in iulie 2020. Va trebui sa anunt din nou la locul de munca faptul ca sunt ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ,am rămas gravidă cand aveam o lună de la angajare ... Iulia Sîrbu Iulia Sîrbu Buna ziua ,am rămas gravidă cand aveam o lună de la angajare . Problema este că nu voi beneficia de indemnizația pentru creșterea copilului ,deoarece eu ... (vezi toată discuția)