Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj bunuri comune- lamuriri sentinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj bunuri comune- lamuriri sentinta

Buna ziua. Am si eu o nelămurire. În cele ce urmează aș vrea să mă lămuriți un pic. Nu inteleg sumele, Va rog cum puteți, pe scurt să mă lămuriți un pic. Va multumesc. Ora estimata: 08:30
Complet: C02 amânări
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de reclamanta pârâtă MAXIM (fostă Voicu) ADRIANA în contradictoriu cu pârâtul reclamant VOICU CONSTANTIN IULIAN. Admite în parte cererea formulată de pârâtul reclamant în contradictoriu cu reclamanta pârâtă. Constată că părţile au dobândit în timpul căsătoriei prin contribuţie egală, în cote de 1/2 fiecare, următoarele bunuri comune: - suma de 60.000 lei reprezentând contravaloarea camerei de cămin nr.26, situată în Iaşi, str. Mihai Sturza nr.22, Căminul de nefamilişti nr.3, etaj 1, jud. Iaşi, conform contractului de vânzare cumpărare autentificat sub nr.586/05.10.2006 de B.N.P.A. Melania Mihaela Topală şi Daniel Topală, bun imobil vândut conform actului de adjudecare întocmit la data de 02.12.2019 de B.E.J. Iovu Dragoş; -cota indiviză de 1/4 din terenul cu suprafaţa de 2432 mp (real măsurat 2478 mp), situat în intravilanul satului Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, conform contractului de vânzare cumpărare autentificat sub nr.159/17.06.2010 de B.N.P. Duca Andreea Diana, valoarea fiind de 7.215 lei, conform raportului de expertiză tehnică judiciară efectuat de expert tehnic judiciar Baciu Adrian; -casa de locuit, nefinalizată, situată în satul Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, în valoare de 159.824 lei, cu împrejmuire şi porţi metalice în valoare de 6.652 lei, conform raportului de expertiză tehnică judiciară efectuat de expert tehnic judiciar Baciu Adrian; -terenul cu suprafaţa de 15.700 mp, situat în extravilanul satului Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, conform contractului de vânzare cumpărare autentificat sub nr.243/19.08.2010 de B.N.P. Duca Andreea Diana, imobil în valoare de 13.583 lei, conform raportului de expertiză tehnică judiciară efectuat de expert tehnic judiciar Baciu Adrian. Valoarea masei partajabile este de 247.274 lei. Dispune sistarea stării de devălmăşie astfel: Atribuie reclamantei pârâte, în deplină proprietate, suma de 30.000 lei, reprezentând 1/2 din valoarea camerei de cămin nr.26 situată în Iaşi, str. Mihai Sturza nr.22, Căminul de nefamilişti nr.3, etaj 1, jud. Iaşi. Atribuie pârâtului reclamant, în deplină proprietate, următoarele bunuri: suma de 30.000 lei, reprezentând 1/2 din valoarea camerei de cămin nr.26 situată în Iaşi, str. Mihai Sturza nr.22, Căminul de nefamilişti nr.3, etaj 1, jud. Iaşi; cota indiviză de 1/4 din terenul cu suprafaţa de 2432 mp (real măsurat 2478 mp), situat în intravilanul satului Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, în valoare de 7.215 lei; casa de locuit, nefinalizată, situată în satul Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, în valoare de 159.824 lei, cu împrejmuire şi porţi metalice în valoare de 6.652 lei; terenul cu suprafaţa de 15.700 mp, situat în extravilanul satului Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, în valoare de 13.583 lei. Obligă pârâtul reclamant să plătească reclamantei pârâte sultă în valoare de 93.637 lei, în termen de 3 luni de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Respinge celelalte pretenţii formulate de pârâtul reclamant, ca neîntemeiate. Prezenta sentinţă va fi comunicată B.E.J. Iovu Dragoş, în vederea eliberării către fiecare parte a sumei de 30.000 lei atribuite ca efect al partajului. Compensează cheltuielile de judecată şi obligă pârâtul reclamant să plătească reclamantei pârâte suma de 2.409,27 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Judecătoria Iaşi. Pronunţată azi, 28.02.2020, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 2228/2020 28.02.2020

Sent from Yahoo Mail on Android
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
e destul de simplu, va prezentati la executor si va da 30 mii de lei cat ati luat pe camera de camin, terenurile raman ale dvs si ala extravilat si cel intravilan si acea constructie neterminata si ii dati fostei 93.637 de lei adica noua sute treizeci de milioane vechi. 300 de milioane ii aveti deja, trebuie sa mai strangeti 600 mil in 3 luni, altfel, va executa silit.
si ii mai dati 24 milioane adica 2409 lei ca si cheltuieli de judecata.
daca dvs ati cerut sa se imparta altfel, depuneti apel.
gi-jane2, moderator
Mulțumesc frumos.

Editat de moderator/motiv:- nu este necesar sa citati mesajul anterior.Lecturati Regulamentul forumului.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat