avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj divort

Sunt casatorit de 25 de ani dar vreau sa divortez. Sotia a dobandit mostenire un apartament acum 3 luni dupa decesul tatalui ei.
Intrebare: in cazul partajului la divort acest apartament mostenit de ea, va fi considerat bun comun sau nu?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 21:07, 8 Martie 2020
Este bunul ei propriu, fara discutie.
Imobilul mostenit este bunul sau propriu potrivit disp.art.340 al.1 lit. a) n.cod.civ., prin urmare nu intra in masa de partaj.
Art. 340
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire worldon worldon Buna ziua. Am mostenit un apartamet de la bunica mea inainte sa ma casatoresc, ulterior am vandut acest apartament( fiind casatorit) iar cu banii rezultati din ... (vezi toată discuția)
Bunuri mostenite - ce se intampla la divort mihaelamts mihaelamts intrebare: conorm noului cod civil, daca sotii au fost casatoriti cel putin 40 ani, bunurile mostenite de unul dintre soti (deci care nu erau considerate ... (vezi toată discuția)
Care este regimul mostenirii? cristis38 cristis38 Daca unul din soti mosteneste o casa , sau apartament de la parinti ,aceasta devine bun comun al ambilor soti? (vezi toată discuția)