avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare apartament

As dori sa va întreb dacă se poate vinde apartamentul în care eu și mama mea am rămas proprietare după decesul tatălui meu? Nu am făcut succesiune după decesul lui. Amândouă suntem de acord sa vindem apartamentul dar nu știu dacă trebuie sa facem obligatoriu succesiune.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:51, 10 Martie 2020
Cum ati ramas proprietare daca nu ati dezbatur succesiunea dupa tata? apartamentul a fost bun comun al parintilor ? atunci trebuie sa dezbateti succesiunea. Dupa ce intabulati. puteti vinde.
Nu puteți vinde fără succesiune, deoarece tata e încă proprietar. Nu puteți vinde casa altuia, chiar dacă acel proprietar e mort.
În contractul casei suntem toți proprietari. Tatăl meu care a decedat mama mea și eu. Când i s a dat apartamentul de la servici pe contractul de vânzare cumpărare tata a trecut ca toți sa fim proprietari. Impozitul casei când îl plătim mama plătește partea ei eu plătesc partea mea. Însă nu s a făcut succesiune la casa și as dori sa știu dacă trebuie făcută pt al putea vinde.

Dapix a scris:

Nu puteți vinde fără succesiune, deoarece tata e încă proprietar. Nu puteți vinde casa altuia, chiar dacă acel proprietar e mort.

În contract suntem toți 3 proprietari

gi-jane2 a scris:

Cum ati ramas proprietare daca nu ati dezbatur succesiunea dupa tata? apartamentul a fost bun comun al parintilor ? atunci trebuie sa dezbateti succesiunea. Dupa ce intabulati. puteti vinde.

Ultima modificare: Luni, 9 Martie 2020
Nazu, utilizator
Dacă mergeți toți trei la NOTAR, și semnați contractul de vânzare toți trei, puteți vinde.
Ultima modificare: Luni, 9 Martie 2020
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Vanzare mostenire oanalumi oanalumi In urma decesului parintilor, a ramas un apartament. Dreptul la mostenire il avem eu si sora mea. Intai a decedat mama, si la doi-trei ani dupa ea, tata. Dupa ... (vezi toată discuția)
Succesiune bunuri imobile FlorinG81 FlorinG81 Bună seara! Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns în ceea ce privește problema de mai jos. În 2014 mama mea a decedat, cu doi ani înainte ... (vezi toată discuția)
Mama singura mostenitoare a unui apartament oltenashu oltenashu buna seara am sa intru direct in subiect: mama este mostenitoarea unui apartament in urma decesului tatalui meu si implicit sotul nu sa facut nimic de la ... (vezi toată discuția)