Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare apartament

As dori sa va întreb dacă se poate vinde apartamentul în care eu și mama mea am rămas proprietare după decesul tatălui meu? Nu am făcut succesiune după decesul lui. Amândouă suntem de acord sa vindem apartamentul dar nu știu dacă trebuie sa facem obligatoriu succesiune.
Cum ati ramas proprietare daca nu ati dezbatur succesiunea dupa tata? apartamentul a fost bun comun al parintilor ? atunci trebuie sa dezbateti succesiunea. Dupa ce intabulati. puteti vinde.
Nu puteți vinde fără succesiune, deoarece tata e încă proprietar. Nu puteți vinde casa altuia, chiar dacă acel proprietar e mort.
În contractul casei suntem toți proprietari. Tatăl meu care a decedat mama mea și eu. Când i s a dat apartamentul de la servici pe contractul de vânzare cumpărare tata a trecut ca toți sa fim proprietari. Impozitul casei când îl plătim mama plătește partea ei eu plătesc partea mea. Însă nu s a făcut succesiune la casa și as dori sa știu dacă trebuie făcută pt al putea vinde.

Dapix a scris:

Nu puteți vinde fără succesiune, deoarece tata e încă proprietar. Nu puteți vinde casa altuia, chiar dacă acel proprietar e mort.

În contract suntem toți 3 proprietari

gi-jane2 a scris:

Cum ati ramas proprietare daca nu ati dezbatur succesiunea dupa tata? apartamentul a fost bun comun al parintilor ? atunci trebuie sa dezbateti succesiunea. Dupa ce intabulati. puteti vinde.

Nazu, utilizator
Dacă mergeți toți trei la NOTAR, și semnați contractul de vânzare toți trei, puteți vinde.
Dapix, utilizator