avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partial

O femeie cu 4 copii nascuta pe 27.02.1954, care a lucrat din 15.07.1971-01.03.1984 la societatea Crinul, apoi din 01.03.1984-01.03.1994 GRUPA II la alta societate, apoi a beneficiat de somaj, poate sa se pensioneze anticipat partial?
Cei 10 ani in grupa II o avantajeaza doar la varsta sau si la stagiul de cotizare, care in situatia data este doar de 23 de ani?

Stim ca varsta standard ar fi 59ANI si 8 LUNI, iar stagiul complet de cotizare 29ANI si 4 LUNI
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:30, 10 Decembrie 2009
Doamna poate beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani numai daca realizeaza stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Uitati-va si la anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001, nu numai la anexa 3 a Legii nr. 19/2000. :)

Anii lucrati in grupe de munca o avantajeaza si in privinta stagiului de cotizare si in privinta varstei standard de pensionare, astfel:
-in vederea deschiderii drepturilor de pensie (indiferent de categoria de pensie), stagiului realizat de cotizare i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca, stagiu care este de 2 ani si 6 luni;
-in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare, doamna are dreptul la pensie pentru limita de varsta la 58 ani, varsta standard de pensionare fiind redusa cu 2 ani pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca (art. 42 din Legea nr. 19/2000).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare... valy 84 valy 84 tatal meu a implinit 58 de ani in august 28 anul curent, are o vechime in munca de 43 ani, poate depune dosarul de pensionare, daca nu cand ar putea sa o faca. (vezi toată discuția)
Pensia anticipata? dumitru23 dumitru23 Buna ziua! O PERSONA CARE ARE VARSTA DE 51DE ANI SI PESTE 30 DE ANI IN MUNCA POATE SA SE PENSIONEZE ANTICIPAT SAU SA AIBA PARTIAL? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial velciu velciu Am mai pus intrebarea asta in interiorul altul subiect. N-am primit raspuns asa ca mai incerc in ca o data. Daca ma poate ajuta cineva as fi ... (vezi toată discuția)