Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partial

O femeie cu 4 copii nascuta pe 27.02.1954, care a lucrat din 15.07.1971-01.03.1984 la societatea Crinul, apoi din 01.03.1984-01.03.1994 GRUPA II la alta societate, apoi a beneficiat de somaj, poate sa se pensioneze anticipat partial?
Cei 10 ani in grupa II o avantajeaza doar la varsta sau si la stagiul de cotizare, care in situatia data este doar de 23 de ani?

Stim ca varsta standard ar fi 59ANI si 8 LUNI, iar stagiul complet de cotizare 29ANI si 4 LUNI
Doamna poate beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani numai daca realizeaza stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Uitati-va si la anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001, nu numai la anexa 3 a Legii nr. 19/2000. :)

Anii lucrati in grupe de munca o avantajeaza si in privinta stagiului de cotizare si in privinta varstei standard de pensionare, astfel:
-in vederea deschiderii drepturilor de pensie (indiferent de categoria de pensie), stagiului realizat de cotizare i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca, stagiu care este de 2 ani si 6 luni;
-in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare, doamna are dreptul la pensie pentru limita de varsta la 58 ani, varsta standard de pensionare fiind redusa cu 2 ani pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca (art. 42 din Legea nr. 19/2000).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea