Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stagiu practica in societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stagiu practica in societate

Poate un angajat al companiei, specialist HR, cu contract de munca pe perioada nedeterminata, sa faca practica in companie si daca da, in ce conditii? Este student la facultate tehnica si se pregateste sa devina inginer intr-o specialitate.
apetra, utilizator
Conditiile sunt cele mentionate in contractul de practica incheiat intre parti.
Practica este activitatea desfăşurată de elevi şi studenţi, în conformitate cu planul de învăţământ, care are drept scop verificarea aplicabilităţii cunoştinţelor teoretice însuşite de aceştia în cadrul programului de instruire se prevede in Legea nr. 258/2007 .

"Practica elevilor şi studenţilor se organizează şi se desfăşoară pe baza unui contract-cadru de colaborare sau a unei convenţii, după caz, încheiată între organizator şi partenerul de practică (...) Practica se desfăşoară pe baza unei/unui programe analitice/portofoliu de practică, întocmită/întocmit de instituţia de învăţământ a practicantului", (extras din Legea nr. 258/2007).
www.avocatnet.ro/articol_489...

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Cornel Vasile, Consilier juridic