Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond de reparații/rulment plătit de chiriași, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond de reparații/rulment plătit de chiriași, recuperare

Bună seara!
Am o situație cu un domn proprietar și aș avea nevoie de un sfat. Noi, 4 fete studente, ne-am mutat la dumnealui acum 6 luni. Avem contract semnat pe perioadă nedeterminată, însă în contract nu se stipulează nimic despre acest vestit fond de rulment, despre care am întrebat când ne-am mutat și ni s-a spus răspicat că este de datoria noastră să îl achităm, atât din partea proprietarului, cât și din partea doamnei administrator. N-am mai pus întrebări, eram strânse cu ușa în acea perioadă (am fost date afară dintr-o chirie, unde stăteam fără contract - greșeala noastră) și l-am plătit, chiar dacă nu ni s-a explicat măcar de ce îl plătim și la ce folosește. Acum, în luna martie, am luat decizia cu celelalte fete să ne mutăm și ne-am și găsit deja chirie, am semnat contractul în cealaltă parte pentru ca totul să fie asigurat. Însă n-am vrea să plecăm totuși de aici până nu înțelegem și noi cum stă treaba cu fondul de rulment, măcar pentru știința noastră să știm de ce am plătit atâția bani.
Mulțumim!

PS: Am uitat să menționez că imediat după ce am semnat contractul în cele 4 exemplare ale sale, proprietarul le-a luat pe toate, iar noi momentan nu avem în posesie niciun act care să dovedească faptul că stăm în chirie aici.
eliza07, utilizator
Acum sa opriti un exemplar si sa va fie invatare de minte.
Fondurile de rulment si reparatii sunt datorate de proprietar.
De recuperat...se poate recupera dar...nu stiu daca merita bataia de cap...

Fondul de rreparatii
ART. 71/ legea 196/2018
(1) Anul fiscal si exercitiul financiar al asociatiei de proprietari este anul
calendaristic. Excedentele anuale rezultate din executia bugetelor de venituri si
cheltuieli, ramase neutilizate la finele exercitiului bugetar, se reporteaza in anul
urmator cu aceeasi destinatie.
(2) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe un fond
de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune.
Comitetul executiv fundamenteaza si prezinta adunarii generale suma anuala
necesara pentru constituirea sau completarea fondului de reparatii, care se
alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor
asociatiei de proprietari. Fondul de reparatii este utilizat numai pentru consolidarea
condominiului, reabilitarea termica, cresterea calitatii ambiental-arhitecturale a
constructiilor, precum si pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune.
(3) Sumele incasate pentru constituirea fondului de reparatii se depun, in
conformitate cu prevederile prezentei legi, in contul asociatiei de proprietari prevazut
la art. 20 alin. (1).
(4) Pentru incasarea fondului de reparatii, administratorul elibereaza chitanta
nominala separata.
(5) In termen de 5 zile de la incetarea contractului de administrare, administratorul
este obligat sa prezinte, in conditiile prevazute la art. 69 alin. (1), presedintelui
asociatiei de proprietari si cenzorului/comisiei de cenzori contabilitatea fondului de
reparatii, a fondului de rulment si sa o transfere noului administrator.

Fondul de rulment
ART. 72
(1) In scopul asigurarii sumelor necesare pentru plati curente, asociatia de
proprietari este obligata sa stabileasca cuantumul si cota de participare a
proprietarilor la constituirea fondului de rulment. Fondul de rulment se stabileste
astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni
calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost
necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari
in anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflatiei,
iar in cazurile asociatiilor de proprietari nou-infiintate, prin aproximarea acestuia cu
fondul de rulment stabilit la alte asociatii de proprietari echivalente ca marime.
(2) Fondul de rulment se depune in contul curent al asociatiei de proprietari,
mentionat la art. 20 alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei ce revine fiecarui
proprietar, potrivit hotararii adunarii generale a asociatiei de proprietari, iar
reintregirea fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afisate pe lista de
plata.
(4) Pentru incasarea fondului de rulment, administratorul elibereaza chitanta
nominala separata.
(5) Fondul de rulment incasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate,
daca prin actele translative de proprietate nu se stipuleaza altfel.

Gasiti mai multe detalii in legea de mai jos.

[ link extern ]
Inca ceva...Intotdeauna cand face cineva o afirmatie, cere ceva...cereti si baza legala in care fac acele afirmatii/ cerinte... sau procedati ca acum, intrebati, inainte de a plati ceva...
Fondurile care se constituie la asociatia de proprietari intra in responsabilitatea exclusiva a proprietarului
Daca intentionati sa reziliati contractul de locatiune,solicitati restituirea fondului de rulment
Bună seara!
Vă mulțumim pentru răspunsul detaliat! I-am spus în seara aceasta. Culmea, ȘTIA! Eu una sunt chiar deranjată de atitudine, pentru că sunt sigură că dacă nu întrebam și nu mă informam, rămâneam cu banii pierduți. Nu îi pot înțelege pe oamenii care ar fi în stare și haina de pe tine să ți-o ia. În orice caz, voi invoca cele spuse de dumneavoastră în discuțiile ulterioare, care sigur că vor exista. Nu știu de ce am impresia că foarte greu îi vom recupera.
Încă o dată, mulțumim! Și da, este învățătură de minte toată treaba asta... :)) Păcat că le aflăm pe propria piele și nu din cărțile de jurisprudență :)) Dar asta este, plecăm acum la drum cu lecția învățată, știm despre ce anume să întrebăm și, mai important, unde să ne informăm.
O seară frumoasă!
Bună seara!
Așa vom face întocmai. După cum și domnul de mai sus a menționat, este dreptul nostru și îl vom cere. Să sperăm că nu cu greu! :))
O seară frumoasă!