Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... instruiri ssm si su
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

instruiri ssm si su

cum inscriu pe cele doua fise (ssm si su), datele de instruire, introductiv-generala si la locul de munca?
ex.:
-instruirea ssm la angajare= 8 ore pe 01.01.2020
-instruireassm la loul de munca =8 ore, pe 02.01.2020
-instructaj su la angajare= 8 ore, pe ????
-instruire su la locul de munca = 8 ore, pe ?????
- daca pun date succesive ar insemna ca 4 zile sa-l tin pe lucrator in instruiri...
- as putea, sau imi da voie legislatia sa cumulez instruirile ?
multumesc !

Vedeti ca au aparut ceva modificari in legislatia SSM
Art. 80^1 din H.G. 1425/2006
Durata instruirii lucrătorilor în domeniul securității și sănătății în muncă, pentru fiecare dintre cele 3 faze prevăzute la art. 77 și pentru instruirea periodică efectuată suplimentar celei programate prevăzută la art. 98, nu va fi mai mică de 1 oră și se stabilește prin programul de instruire-testare elaborat la nivelul întreprinderii și/sau unității potrivit prevederilor art. 15 alin. (1) pct. 8, datat și aprobat de către angajator.
HG nr. 1425/ 2006 a fost modificata si completata prin HG nr. 767/ 2016. Angajatorul este cel care stabileste prin programul anual de instruire in domeniul ssm timpul de instruire in functie de riscurile profesionale identificate si evaluate.
Legislatia psi-su nu s-a modificat in acest sens.
Instruirea ssm si instruirea psi-su nu se desfasoara in acelasi timp. Regula este ca instruirea ssm sa se efectueza mai intai.