Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce risc sa mi se întâmple daca m-au prins băut la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce risc sa mi se întâmple daca m-au prins băut la volan

Ce risc sa mi se întâmple daca m-au prins băut la volan,si am avut o alcolemie de 0,55mg in aerul expirat,dețin permisul de doar 5 luni!!!
Buna seara,
Intrucat in sange este sigur peste 0,8, este situatie penala deci riscati PUSCARIA!
Art. 336 Cod Penal.
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Manuela Rășină, administrator
Nu exista nici o sansa sa imi dea cu suspendare,si prin asta sa inteleg ca nu mai am nici o sansa sa imi iau permisul de conducere inapoi ?
Buna seara,
Angajati-va avocat.
Cat priveste carnetul ......
Eu am doar 19 ani am o soție și un copil chiar nu as vrea sa fac pușcărie și sa pierd ani din viata copilului meu,chiar nu e nimic de facut cel putin in legatura cu închisoarea??
Un raspuns va rog!!!