Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriere dosar/Cosum de alcool si vatamare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriere dosar/Cosum de alcool si vatamare

In 2015 in urma unui accident soldat cu victime am fost depistat cu o alcolemie de 0.54 in etilotest si 1.05 respectiv 0.90 in sange.
Treaba sta cam asa, eu circulam pe drumul cu prioritate si la o intersectie un alt conducator nu mi-a acordat prioritate si l-am acrosat in lateral rezultand vatamarea pasagerului din dreapta mea si pasagerul din dreapta celuilalt sofer. In urma accidentului cel din dreapta mea si-a rupt piciorul si a avut nevoie de spitalizare si ingrijiri medicale drept urmare a depus plangere penala pentru vatamare.
Eu sunt acuzat pentru conducere sub infuenta alcoolului si vatamare din culpa iar celalalt sofer pentru neacordare de prioritate si vatamare din culpa.
Eu am fost despagubit pentru masin dar chestia este ca au trecut 4 ani si 8 luni si nu s-a facut nimic in dosar si as vrea sa stiu daca la implinirea a 5 ani se prescrie dosarul, cel putin fapta pentru alcool pentru a-mi recupera permisul

Ce calitate aveti in dosar? daca aveti calitatea de suspect/inculpat, cand vi s-a adus la cunostinta aceasta calitate?
Am calitatea de intimat (banuiesc ca suspect) imediat dupa accident ( 2-3 saptamani)
In baza acestor informatii sumare nu pot sa va raspund.
Pe rol fiind judecarea contestaţiei privind durata procesului conform art. 488 ind 2 C.p.p
formulată de petentul/contestator CA CNP ......., domiciliat în
com. A, sat A, jud. A, cu sediul procesual ales la Cab. De av. T
din Mun. S, str. ........
La apelul nominal, făcut în şedinţa din camera de consiliu, a răspuns petentul/contestator
reprezentat de avocat T şi intimatul C.A , reprezentat de avocat C
Procedura de citare este legal îndeplinită.
S-a făcut referatul cauzei de către grefierul de şedinţă, după care:
Nemaifiind alte cereri prealabile de formulat judecătorul de drepturi şi libertăţi acordă
cuvântul asupra fondului cauzei.
T pentru petentul/contestator CA, arată că referatul
poliţiei se află la dosar, acesta fiind depus după promovarea prezentei cereri. În opinia sa
contestaţia este admisibilă, accidentul a avut loc în data de 20.07.2015, fiind depăşit un
termen rezonabil, solicită astfel admiterea contestaţiei şi stabilirea unui termen pentru
finalizarea urmării penale.
Avocat T pentru intimat C.A, pune aceleaşi concluzii de
admitere a contestaţiei considerând, de asemenea, depăşit termenul rezonabil de soluţionare
şi având în vedere că, de la începutul anului, nu s-au efectuat acte procedurale.
Reprezentantul Ministerului Public având cuvântul solicită respingerea contestaţiei.
Instanţa reţine cauza spre deliberare şi rămâne în pronunţare.
JUDECĂTORUL DE DREPTURI ŞI LIBERTĂŢI,
La data de 18.05.2018 a fost înregistrată pe rolul Judecătoriei Slatina contestaţia
formulată de petentul C, privind durata procesului penal, obiect al dosarului nr.
1111/P/2015 aflat pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria S
În fapt, petentul a invocat faptul că la data de 20.07.2015 Poliţia mun. S a dispus
începerea urmăririi penale pentru săvârşirea infracţiunii de ,, vătămare corporală din culpă,, şi
,, conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană aflată sub influenţa
băuturilor alcoolice,, iar până în prezent nu a fost dispusă o solutie în cauză.
În drept, au fost invocate dispoziţiile art. 4881 şi urm. C. proc. pen.
La solicitarea judecătorului de drepturi şi libertăţi a fost ataşat dosarul de urmărire
penală nr. 111/P/2015 aflat pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria S
Analizând lucrările şi materialul din dosarul de urmărire penală nr. 111/P/2015
aflat pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slatina, judecătorul de drepturi şi
libertăţi reţine următoarele:
La data de 20.07.2015 numitul (EU) conducea autovehiculul marca
Opel Astra, având direcţia de deplasare S-C pe raza loc. Sl şi având ca
pasager pe numitul C În intersecţia cu DJ677, suspectul C.A. care
conducea autoturismul marca Opel Astra , a pătruns în intersecţie pe drumul prioritar astfel că
a fost acrosat de către autoturismul condus de (EU)
La data de 20.07.2015 Poliţia mun. S a dispus începerea urmăririi penale pentru
săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă prevăzută de art 196 C.pen şi pentru
infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană aflată
sub influenţa băuturilor alcoolice, prevăzută de art. 336 alin 1 C.pen, ca urmare a producerii
accidentului de circulaţie din data de 20.07.2015.
Prin ordonanţa din data de 19.02.2016 Parchetul de pe lângă Judecătoria S a dispus
efectuare în continuare a urmăririi penale faţă de (EU), pentru săvârşirea
infracţiunii de conducere a unui autovehicul sub influenţa alcoolului faptă prev. De art. 336
ali. 1 C.pen .
Prin ordonanţa din data de 10.07.2017 Parchetul de pe lângă Judecătoria S a dispus
extinderea urmăririi penale pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă,
faptă prev. D art. 196 alin 1,2,3 C.pen, săvârşită de către suspecţii CA şi (EU)
După definitivarea cercetărilor prin referatul din 25.05.2018 organele de politie au
propus trimiterea în judecată a inculpatului (EU), pentru săvârşirea infracţiunii de
vătămare corporală din culpă, prevăzută de art 196 C.pen şi pentru săvârşirea infracţiunii de ,
conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană aflată sub influenţa
băuturilor alcoolice, prevăzută de art. 336 alin 1 C.pen, însă pana la data înaintării dosarului
de urmărire penală procurorul nu a dispus o soluţie în cauză, conform art. 327 C.p.pen.
Potrivit dispoziţiilor art. 4885
alin. (2) C. proc. pen., judecătorul de drepturi şi libertăţi,
în aprecierea caracterului rezonabil al duratei procedurii judiciare, va lua în considerare
următoarele elemente: natura şi obiectul cauzei, complexitatea cauzei, inclusiv prin luarea în
considerare a numărului de participanţi şi a dificultăţilor de administrare a probelor,
elementele de extraneitate ale cauzei, faza procesuală în care se află cauza şi durata fazelor
procesuale anterioare, comportamentul contestatorului în procedura judiciară analizată,
inclusiv din perspectiva exercitării drepturilor sale procesuale şi procedurale şi din perspectiva
îndeplinirii obligaţiilor sale în cadrul procesului, comportamentul celorlalţi participanţi în
cauză, inclusiv al autorităţilor implicate, intervenţia unor modificări legislative aplicabile
cauzei precum şi orice alte elemente de natură să influenţeze durata procedurii.
În concret, judecătorul de drepturi şi libertăţi constată că durata cauzei penale supuse
controlului jurisdicţional este începută la data de 20.05.2015 odată cu începerea urmăririi
penale pentru infracţiunea de vătămare corporală din culpă, prevăzută de art 196 C.pen şi
pentru infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană
aflată sub influenţa băuturilor alcoolice, prevăzută de art. 336 alin 1 C.pen.
Avându-se în vedere volumul activităţilor procesual penale efectuate în cauză, natura,
lipsită de complexitate a situaţiei de fapt şi a problemelor de drept de a căror rezolvare
depinde justa soluţionare a cauzei precum şi numeroasele perioade de inactivitate care nu au
fost justificate în niciun fel de către organul de urmărire penală, judecătorul de drepturi şi
libertăţi, în baza art. 4886
alin. (1) C. proc. pen., va admite contestaţia privind durata
procesului formulată de către petent.
În consecinţă, va stabili drept termen pentru finalizarea urmăririi penale până la data
de 20.07.2018.
Petentul nu va putea formula o nouă contestaţie mai devreme de data de 20.07.2018.
În baza art. 275 alin. (3) C. proc pen., cheltuielile judiciare avansate de stat vor rămâne
în sarcina acestuia.
PENTRU ACESTE MOTIVE
ÎN NUMELE LEGII,
DISPUNE:
În baza art. 4886
alin. (1) C. proc. pen. admite contestaţia privind durata procesului
formulată de petentul C A, .
Stabileşte drept termen pentru finalizarea urmăririi penale data de 20.07.2018.
Petentul nu poate formulată o nouă contestaţie mai devreme de data de 20.07.2018.
În baza art. 275 alin. (3) C. proc pen. cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în
sarcina acestuia.
Nu intervine prescriptia cursului prescriptiei raspunderii penale dupa 5 ani.
Din ce ati atasat dvs observ ca a fost intrerupt cursul prescriptiei.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat