Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Magazin fizic , vrea sa ofere clientilor si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Magazin fizic , vrea sa ofere clientilor si posibilitatea de a comanda online.

Bună ziua! Am un magazin fizic , comert cu amanuntul. Fiindca vanzarile au scazut foarte mult in general iar acum cu raspandirea virusului COVID19 va fi si mai rau , as vrea sa incerc si vanzarea cu ajutorul internetului. Am deja o pagina facebook a magazinului unde de obicei pun poze cu produsele noi. Intrebarile mele sunt:
1 Am nevoie de inca un cod Caen special? Acum am 4778.
2Legea GDPR, cum procedez?
3Plata se va face de catre client in contul firmei. Fac factură sau scot bon fiscal cu CARD ( am primit colet de la o farmacie asa cu bonul fiscal iar eu am platit cu cardul) Cum să fac?
4 Transportul cum il trec daca il plateste clientul?
Mentionez ca am I.F si contabilitatea se tine in partida simpla.
Vă rog să mă ajutati cu niste sfaturi si solutii.
1. Codul CAEN pentru un magazin online este 4791 - Comerţul cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.
2. Apelați la un specialist fiindcă e o lucrare mai amplă (nu doar pentru securizarea site-ului, dar și pentru angajații proprii și colaboratori (firme de curierat)..
3. Trebuie să trimiteți și factura on-line. (Factura poate fi predată de cărăuș cumpărătorului, la livrate). Și plata se poate face la primirea coletului.
4. Cum doriți - gratuit sau plata o face cumpărătorul la primirea coletului.

Trebuie să consultați o persoană de specialitate, ca să vă pună la punct întreaga procedură internă (inclusiv modelul de contract, condițiile generale și specifice, condiții și termene de returnare produse etc.).

Succes!
Buna seara/ziua,

Ne ocupam noi de lucrari de genul, la preturi foarte reduse, va putem si indruma, solutii de plata, platforma website, va punem totul la dispozitie .

Daca sunteti interesati, va asteptam la o convorbire telefonica 0790.230.794 de l-v intre orele 11-16.

Multumesc
Vă multumesc pentru răspuns. Eu nu vreau să fac ceva prea complicat , gen site, nu am suficiente resurse financiare pentru asa ceva.Am deja pagina facebook unde se pot vedea produsele , clientii pot comanda prin mesaj privat. Contabilele cu care am vorbit până acum , nu m-au lămurit. M-am gândit la plata in contul firmei fiindcă sunt multe persoane care nu ridica coletul ramburs., iar eu caut o solutie să supravietuiesc financiar nu să am o mai mare pierdere. Totusi la o persoană de specialitate la cine vă referiti? Cum să caut acea persoana?

jurist2020 a scris:

1. Codul CAEN pentru un magazin online este 4791 - Comerţul cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.
2. Apelați la un specialist fiindcă e o lucrare mai amplă (nu doar pentru securizarea site-ului, dar și pentru angajații proprii și colaboratori (firme de curierat)..
3. Trebuie să trimiteți și factura on-line. (Factura poate fi predată de cărăuș cumpărătorului, la livrate). Și plata se poate face la primirea coletului.
4. Cum doriți - gratuit sau plata o face cumpărătorul la primirea coletului.

Trebuie să consultați o persoană de specialitate, ca să vă pună la punct întreaga procedură internă (inclusiv modelul de contract, condițiile generale și specifice, condiții și termene de returnare produse etc.).

Succes!

Căutați firmele de consultanță, în contractul respectiv precizați în detaliu ce pretenții aveți, astfel ca în cazul în care serviciile prestate de firma respectivă de dovedesc incomplete și/sau de proastă calitate, să aveți pe cine trage la răspundere.
Vă multumesc frumos!

jurist2020 a scris:

Căutați firmele de consultanță, în contractul respectiv precizați în detaliu ce pretenții aveți, astfel ca în cazul în care serviciile prestate de firma respectivă de dovedesc incomplete și/sau de proastă calitate, să aveți pe cine trage la răspundere.