Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Masuri concrete de protectie impotriva Conoravirusului
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Masuri concrete de protectie impotriva Conoravirusului

Necesitatea de a se face una sau mai multe fabrici in Romania care sa produca masti si viziere de protectie ( de genul celor care au jandarmii ) impotriva raspandirii conoravirusului.In acest fel, orice om va fi protejat de Coronavirus in ceea ce priveste deplasarea sa.

De asemenea, Romania ar trebui sa produca si costume de protectie cu izolare totala pentru medici, pentru ca, din cate am inteles, nu au asa ceva si sunt expusi la imbolnavirea cu Coronavirus.
In Italia au murit 50 de medici din acest motiv deoarece au fost infectati si nu au mai putut fi salvati.

Am vazut ca s-a decretat angajarea fara concurs a medicilor dar acestia daca nu sunt protejati se sinucid daca contracteaza cu statul si nu vor avea costume de protectie ( de genul cosmonaut, ca sa se inteleaga mai bine sau asa cum au medicii virusologi de la Matei Bals).Este imperios necesar ca medicii sa aiba astfel de costume ca sa nu fie expusi infectarii cu Cronavirus care este excesiv de virulent.

La metrou nu exista substante dezinfectante mai inainte de a se intra si iesi de la acest mijloc de transport in comun.
Ar trebui ca la fiecare aparat de intrare si iesire sa existe substante dezinfectante.

Eu nici in magazine nu am gasit astfel de substante dezinfectante.Se vand in cca 1 ora de cand apar.
Ar trebui facuta o fabrica si pentru asa ceva intrucat durata de raspandire a virusului va fi de lunga durata conform expertilor si daca nu producem singuri nimeni nu o sa ne mai dea.Se va interzice exportul de astfel de substante de alte state pentru a putea sa isi protejeze proprii cetateni.

Are cineva informatii de natura care sa contrazica ceea ce afirm eu?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mai este de mentionat si faptul ca ar trebui repartizate sapunuri in mod gratuit de stat deoarece unii oameni nu isi permit sa cumpere sapunuri in cantitatea care le-ar fi necesara.
Este valabil si pentru orase si pentru mediul rural.
In Romania oamenii sunt foarte saraci si de abia le ajung banii pentru mancare...la ce pensii au...dupa ce au muncit 30 de ani...

Are cineva vreo opinie contrara?

I-as ruga si pe cei care sunt de acord sa isi exprime acordul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am inteles ca guvernul se gandeste serios sa faca ce am aratat mai sus.

Sper sa avem si o relansare economica in plina criza deoarece am putea avea potential sa si exportam daca vom atinge o productie foarte ridicata.
Este incredibil.

Romania nu are materie prima ca sa fabrice masti, a zis nu stiu ce oficial.

Oare nu se poate fabrica materia prima chiar in Romania?
Unele lucruri imi par de-a dreptul incredibile...si suparatoare...
In aceasta industrie se poate lucra intens, chiar in 3 schimburi si daca se vor pierde locuri de munca se mai castiga cateva asa...
Daca producem la greu am putea si exporta.
Italia s-a suparat ca le-am oprit niste masti, combinezoane de protectie si altele...
Sa producem rapid si sa ii ajutam si pe ei.
Daca nu producem rapid nu stiu cat vor mai putea fi ajutati...

Nu putem sa stam dupa China care nu mai exporta materia prima.
Trebuie sa ne descurcam singuri si inca repede de tot...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cred ca solutia ar fi aceea sa se faca masti chirurgicale de protectie din materiale care sa se poata spala si reintrebuinta dupa aceea.
Daca virusul moare la apa calda si sapun ar trebui sa moara in masina de spalat.Dupa ce ar fi spalate ar fi si calcate si ar ucide virusul.

Se pare ca ar fi o varianta viabila si aceasta dar trebuie stiut exact daca din punct de vedere virusologic ar fi indicat.
Doar cei de la Institutul Matei Bals ar putea sa ne lamureasca.

Daca se afirma ca nu au materie prima pentru a fabrica masti, macar asa ar trebui sa aiba materie prima pentru ca ar fi mult mai putina.

Nu am inteles insa cum se prezinta situatia cu combinezoanele de protectie...
E posibil sa se vrea a se proceda la fel...
Tot cei de la Matei Bals ar trebui sa ne lamureasca prin comunicat oficial.

Cat priveste combinezoanele poate ca ar trebui schimbat materialul daca se vrea a se spala la masina de spalat.
Combinezoanele actuale au un material care nu pare sa poata permite a fi spalate in masina de spalat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am vazut azi ca se incepe fabricarea de masti normale ( din bumbac )in Romania.
Este foarte bine pentru a se asigura necesarul pentru populatie.

Insa, in mediu infectat, in spitale, medicii trebuie sa aiba masti cu filtru, asa cum au cei de la spitalul Matei Bals ca sa fie protejati corespunzator.

De asemenea, nici viziere de protectie nu am remarcat sa se fabrice in Romania.

Nu cred ca se fabrica astfel de masti in Romania.
Eu cel putin nu am remarcat asa ceva.

Stie cineva sa se fabrice masti cu filtru in Romania pentru mediile infectate?
Sau viziere?

Fara viziere am vazut ca medicii si asistentele din Italia au rani pe fata.

In Italia au mai murit 5 medici azi.
Nu au echipament de protectie corespunzator si se infecteaza in mediul din spital.
Nici combinezoane macar nu au medicii italieni.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat