Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... aplicare lege 19/2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

aplicare lege 19/2020

Buna ziua,

Am solicitat angajatorului concediu pt copil incepand cu data de 17.03.2020....acesta imi spune ca nu pot beneficia de concediu pe baza acestei legi deoarece nu este publicat decretul in MO deocamdata si sa-mi iau concediu de odihna sau medical....nu stiu ce sa fac..mentionez ca lucrez in domeniul vanzari si nu am cu cine lasa copilul prescolar, iar legea vad ca este publicata din 14 martie in MO.
Cui ma pot adresa daca are loc din partea angajatorului o nedreptate la adresa mea?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs prompt!
Buna ziua,
Legea intra in vigoare de maine, 18.03.2020.
Legea a intrat in vigoare de azi, 17.03.2020.