avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... aplicare lege 19/2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

aplicare lege 19/2020

Buna ziua,

Am solicitat angajatorului concediu pt copil incepand cu data de 17.03.2020....acesta imi spune ca nu pot beneficia de concediu pe baza acestei legi deoarece nu este publicat decretul in MO deocamdata si sa-mi iau concediu de odihna sau medical....nu stiu ce sa fac..mentionez ca lucrez in domeniul vanzari si nu am cu cine lasa copilul prescolar, iar legea vad ca este publicata din 14 martie in MO.
Cui ma pot adresa daca are loc din partea angajatorului o nedreptate la adresa mea?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs prompt!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:49, 17 Martie 2020
Buna ziua,
Legea intra in vigoare de maine, 18.03.2020.
Legea a intrat in vigoare de azi, 17.03.2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere pt părinți Aly@ Aly@ Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu un răspuns la următoarea întrebare : eu (lucrătoare în comerț) beneficiez de zile libere din data de 17.03.2020 ... (vezi toată discuția)
Zile libere parinti l19 - de pe 17 sau de pe 21? Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Zilele libere pentru parinti, l19/2020 se iau in calcul de pe 17 sau de pe 21 martie? Noi am dat de pe 17 dar in HG ulterior se intelege ca de pe 21, cum e ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna dupa concediu de maternitate idhiticas idhiticas Buna ziua, Sotia mea este in concediu crestere copil din martie 2013. Copilul este nascut in 14 ianuarie 2013. Din 15 decembrie trebuie sa inceapa lucrul ... (vezi toată discuția)